To właśnie sprzeciw wobec backstopu - mechanizmu, który poprzez czasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE ma przeciwdziałać powrotowi granicy między Irlandią a Irlandią Północną - był powodem odrzucenia 15 stycznia przez Izbę Gmin umowy brexitowej wynegocjowanej przez May z UE. Unia Europejska w listopadzie zaakceptowała treść umowy.
Teraz rzecznik Donalda Tuska przypomina, że "porozumienie ws. wycofania jest i pozostaje najlepszym i jedynym sposobem, by zapewnić uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE".
"Będziemy kontynuować przygotowania do wszystkich możliwości, w tym do scenariusza (brexitu) bez umowy. Będziemy także kontynuować proces ratyfikacji porozumienia osiągniętego z brytyjskim rządem" - głosi oświadczenie przekazane przez rzecznika Tuska.
Również rząd Irlandii podkreślił, że porozumienie ws. brexitu nie może być renegocjowane. Dublin przekonuje, że najlepszym sposobem na uporządkowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest ratyfikacja umowy wynegocjowanej przez May przez UE i Wielką Brytanię.