Program Czyste Powietrze: konieczne są zmiany

Program „Czyste powietrze" nadal nie działa jak trzeba. Konieczne są zmiany.

Publikacja: 10.02.2021 09:36

Smog

Smog

Foto: AdobeStock

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera o jak najszybsze dokończenie reformy tego programu. Zdaniem ekologów przez pierwsze dwa lata zlikwidowano zaledwie 70 tys. kopciuchów. Bez pełnego zaangażowania rządu nie uda się poprawić jakości powietrza w Polsce.

– Jesteśmy już prawie w jednej czwartej programu, który wystartował we wrześniu 2018 r., i najwyższy czas, by zaczął on działać, jak zaplanowano – mówi Andrzej Guła, lider PAS. Zdaniem PAS „Czyste powietrze" wciąż ma wiele mankamentów, które sprawiają, że program działa w ograniczonym stopniu.

Czytaj także:

Epidemia koronawirusa opóźnia realizację programu „Czyste powietrze"

15 maja 2020 r. rząd ogłosił restart programu, który od tego dnia zaczął działać na nowych zasadach. Między innymi z uproszczonym składaniem wniosków i skróconym czasem oczekiwania na decyzję. Niestety, te zmiany okazały się niewystarczające.

Zdaniem ekologów konieczne jest włączenie w dystrybucję programu m.in. samorządów gminnych. Rząd powinien też wesprzeć finansowo tworzenie gminnych punktów obsługi programu „Czyste powietrze". Wciąż brakuje wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych. Należy też zapewnić finansowanie dla programu ze środków Funduszu Odbudowy oraz Funduszu Spójności. Z pierwotnych zapowiedzi Ministerstwa Klimatu na ten cel miało być zabezpieczonych 8 mld euro. Tymczasem nie ma żadnych informacji o kwotach, jakie rząd planuje przeznaczyć na program z funduszy unijnych.

Brakuje też powszechnej kampanii promującej program „Czyste powietrze". PAS uważa, że ogłaszając program wart 100 mld zł i nie planując ciągłej kampanii informacyjnej, popełniono błąd.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku