Po Wielkim Bracie Wielka Mama

Dorośli chcą w każdej chwili wiedzieć, gdzie znajdują się ich dzieci. Wymyślają coraz to nowe gadżety, które mają im w tym pomóc. Najnowszy pomysł – zegarek z nadajnikiem GPS

Aktualizacja: 12.01.2009 06:20 Publikacja: 12.01.2009 02:52

Co czwarte dziecko, w wieku od ośmiu do dziesięciu lat nigdy nie bawiło się na podwórku bez opieki r

Co czwarte dziecko, w wieku od ośmiu do dziesięciu lat nigdy nie bawiło się na podwórku bez opieki rodziców lub innej osoby, wynika z sondażu brytyjskiego „Daily Mail”

Foto: AFP, Carl de Souza Carl de Souza

Zasada działania Nu. M8 – bo tak nazywa się wynalazek – jest bardzo prosta. Dziecko zakłada go na rękę i od tej chwili znajduje się pod pełną kontrolą rodziców. Jeśli ktoś próbuje go zdjąć, rodzice natychmiast dostają esemesa.

Ale główną zaletą Nu. M8 jest to, że dzięki niemu mama lub tata w każdej chwili mogą sprawdzić, gdzie znajduje się ich dziecko. Nie tylko za pomocą telefonu komórkowego, ale również Google Maps w Internecie. Wystarczy na specjalnej, niedostępnej dla niepowołanych osób, stronie wpisać „wru” lub „where r you”, i zobaczymy na mapie nasze dziecko. Na ekranie komputera wyświetli się kompletny adres, a nawet kod pocztowy. Program pokazuje dziecko z dokładnością do trzech metrów.

Rodzice mogą też sami wyznaczyć tzw. bezpieczną strefę, w której może poruszać się ich syn lub córka. Jeśli dziecko przekroczy jej granicę, rodzice natychmiast zostaną zaalarmowani.

Zegarek już został zaprezentowany w Wielkiej Brytanii, lada dzień poznają go Amerykanie. Potem trafi do Australii. Już wywołuje kontrowersje.

– Nigdy nie założyłabym dziecku takiego zegarka. W ten sposób rodzice przekazują informację, że mu nie ufają, a świat, który go otacza, jest bardzo niebezpieczny. Jak dziecko ma dorosnąć, gdy rodzic nie pozwala mu popełniać błędów, nie daje poczuć, że jest niezależną istotą, i pokazuje, że mu nie wierzy? – mówi „Rz” Sue Atkins, szefowa brytyjskiej organizacji Positive Parents=Confident Kids. Ma dwoje dzieci w wieku 14 i 16 lat, które wyposażyła w telefony komórkowe. – I to wystarczy. Wiedzą, że mają zadzwonić, gdy pociąg się spóźni albo coś się stało. Ufam im. Trzeba dzieciom pokazywać, że nie wolno bać się życia, bo ono zawsze było i będzie niebezpieczne – dodaje.

[wyimek]Rodzice naruszają prywatność dzieci i pokazują, że im nie ufają – twierdzą przeciwnicy kontroli[/wyimek]

Brytyjczycy piszą w Internecie, że Nu. M8 to wynalazek dla paranoików. Inni przypominają, że obywateli Wielkiej Brytanii strzeże największa liczba kamer na świecie, a zegarek z GPS to kolejny zamach na wolność. „To gwóźdź do trumny dla najbardziej kontrolowanego społeczeństwa zachodniego świata” – pisze Austin z Iowa w USA. Niektórzy eksperci zauważają jednak, że co roku w Stanach Zjednoczonych ginie 800 tysięcy dzieci, a na Wyspach – 140 tysięcy. Brytyjski „Daily Mail” przypomina natomiast sondaże, z których wynika, że co czwarte dziecko w wieku od ośmiu do dziesięciu lat nigdy nie bawiło się na podwórku bez opieki rodziców lub innej osoby. „Teraz dzieci będą mogły mieć taką radość z zabawy, jakiej ja doświadczałem jako dziecko” – mówił gazecie Steve Salmon, przedstawiciel producenta zegarka Lok8u.

Pomysł kontrolowania dzieci za pomocą GPS nie jest nowy. Firma GTX. Corp ponad rok temu wymyśliła buty sportowe z nadajnikiem. Zasada działania była identyczna jak w przypadku zegarka.

W grudniu 2008 roku amerykańska firma Websafety zaprezentowała zaś nowe możliwości telefonów komórkowych, które np. są w stanie zawiadamiać rodziców, gdy aparat będzie się poruszał z prędkością ponad 10 km na godzinę (co może oznaczać, że dziecko jedzie samochodem) lub gdy dziecko porozumiewa się z kimś, kogo rodzice nie akceptują. – Nastolatek będzie wiedział, że rodzic go sprawdza. Jego prywatność będzie zatem w pewien sposób chroniona – zapewniał Chris Wylie, szef Websafety.

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła
Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne