Świat gasi światło dla Ziemi

Zgasły iluminacje prestiżowych budynków i światła w zwykłych domach - tak międzynarodowa społeczność okazała troskę o klimat.

Aktualizacja: 29.03.2009 00:30 Publikacja: 28.03.2009 15:16

Wenecja, Włochy

Wenecja, Włochy

Foto: AFP

[link=http://www.rp.pl/galeria/9102,283324.html]Obejrzyj zdjęcia[/link]

W 2007 roku, kiedy Godzinę dla Ziemi zainicjowali Australijczycy, światła zgasły tylko w Sydney, w ubiegłym roku - w 370 miastach na całym świecie.

W bieżącym roku udział w akcji zgłosiło 2848 miast w 83 krajach na siedmiu kontynentach w 25 strefach czasowych, 66 stolic i 9 z 10 najbardziej liczebnych metropolii na Ziemi.

W Polsce do akcji WWF oficjalnie przyłączyło się 37 miast, ale światła zgasły łącznie w 540 miejscowościach. Wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu, giełdy oraz mostów w Warszawie, Wawelu i Kopca Kościuszki w Krakowie, Spodka w Katowicach, Zamku w Lublinie, iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Tegoroczna akcja ma szczególne znaczenie. W grudniu w Kopenhadze powinno zostać podpisane międzynarodowe porozumienie, które określi, jak państwa będą współdziałać po 2012 roku, aby ratować klimat. Jeśli politykom nie uda się tego uzgodnić, dotychczasowe wysiłki na rzecz ratowania klimatu zostaną zaprzepaszczone. Wyłączenie świateł przez ludzi na całym świecie ma być apelem do polityków o porozumienie i podjęcie wspólnych działań

Dokładnie o 20:30 miejscowego czasu generatory na Wyspach Chatham, małym archipelagu przy wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii, zostały wyłączone. Zainaugurowało to start największego wydarzenia organizowanego przez WWF, jakie kiedykolwiek zjednoczyło światową społeczność – Godzinę dla Ziemi (Earth Hour 2009). Nowa Zelandia rozpoczęła akcję, która swoim zasięgiem obejmie miliard ludzi w 25 strefach czasowych.

Zgasną iluminacje znanych budynków, zabytków i najbardziej rozpoznawalnych symboli poszczególnych państw i miast - m.in. pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio, Big Bena w Londynie, Empire State Building w Nowym Jorku, Akropolu, Koloseum, Golden Gate Bridge w San Francisco, Opery w Sydney, Wież Petronas w Kuala Lumpur, Wodospadu Niagara w Kanadzie, Łuku Triumfalnego w Paryżu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

 

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj

 

 

 

 

 

 

 

 

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne