[b]Jak skonstruować BIP urzędu gminy? [/b]
Przede wszystkim tak, aby każdy odwiedzający tę stronę – na podstawie konstrukcji samego menu głównego – mógł się zorientować, czy oglądany serwis zawiera wyłącznie informacje wymagane przez ustawę, czy też można w nim znaleźć także inne informacje publiczne.
Przede wszystkim jednak, i to już na stronie głównej takiego Biuletynu Informacji Publicznej, powinny się znaleźć podstawowe informacje o urzędzie. Jego adres, telefon, e-mail, adres elektronicznej skrzynki podawczej, godziny pracy i przyjęć interesantów. Także numery REGON i NIP.
Prawidłowo prowadzony BIP powinien zawierać również aktualne informacje dotyczące struktury organizacyjnej i regulaminu urzędu. Znaleźć się w nim powinny także wykazy: osób pełniących funkcje kierownicze oraz prowadzonych rejestrów, ewidencji i archiwów. Niezbędnym elementem jest również informacja o sposobie i trybie udostępniania zgromadzonych w nich danych, uzupełniona wzorami wniosków o udostępnienie informacji zgromadzonych w tych ewidencjach i rejestrach.
Każdy prawidłowo prowadzony BIP urzędu gminy (powiatu czy województwa) powinien także podawać informacje o organie stanowiącym (radzie sejmiku). Samo opublikowanie wykazu radnych nie jest wystarczające. Dodatkowo trzeba też zamieścić informacje o tym, w jakie dni i godziny radny pełni dyżur, podać numer kontaktowy czy informację, w jakich komisjach rady dana osoba zasiada.