Dzięki aktywności prawotwórczej Ministerstwa Finansów, podatnicy nie mają co liczyć choć na chwilę wytchnienia. Uchwalona 12 kwietnia 2019 r. nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw podatkowych (DzU poz. 1018), już od września bieżącego roku umożliwi wszystkim zainteresowanym korzystanie z rozszerzonego rejestru podatników VAT, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zawarte w rejestrze dane, dostępne w formie elektronicznej, umożliwią precyzyjne ustalenie statusu podatkowego kontrahenta w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednym z nowych elementów uwzględnionych w rejestrze będzie rachunek bankowy podatnika VAT.
Czytaj także: Zmiany w VAT: przedsiębiorca będzie musiał sprawdzić konto bankowe kontrahenta
Informacje z rejestru szefa KAS na temat rachunku bankowego będą miały kluczowe znaczenie dla transakcji pomiędzy podatnikami VAT już od stycznia 2020 roku. Od tego momentu bowiem, transakcje pomiędzy podatnikami VAT, przekraczające wartość 15 tys. zł brutto będą musiały być regulowane przelewem bankowym jedynie na rachunek bankowy odbiorcy, ujawniony w rejestrze szefa KAS.
Płatność na inny rachunek bankowy niż wykazany w rejestrze szefa KAS, oznaczać będzie dla nabywcy towarów lub usług, ryzyko odpowiedzialności solidarnej, wspólnie ze zbywcą, za ewentualne zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług, wynikające z tak opłaconej faktury VAT.
Nowelizacja wprowadza zmiany również w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Od stycznia 2020 r., w przypadku płatności z tytułu transakcji przekraczającej kwotę 15 tys. zł brutto na rachunek nieznajdujący się w wykazie szefa KAS wydatek wynikający z tak „błędnie" opłaconej faktury nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.