Warszawa będzie mieć ulicę Stanisława Mikkego

Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy adw. Stanisława Mikke. Będzie się ona mieściła na Mokotowie nieopodal ulicy Czerniakowskiej, przy Sądzie Okręgowym, w którym się mieszczą m.in. wydziały gospodarcze.

Aktualizacja: 27.02.2016 14:33 Publikacja: 27.02.2016 13:57

Warszawa będzie mieć ulicę Stanisława Mikkego

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Rada Miasta podjęła decyzję w tej sprawie na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej, która wystąpiła o upamiętnienie mecenasa Mikke rok temu, po regulaminowym terminie pięciu lat od jego śmierci.

Uchwała wejdzie w życie 14 dni od dnia opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Adwokat Stanisław Mikke to zasłużony zarówno dla Adwokatury jak i Polski człowiek. Przez lata zaangażowany był w odkrywanie prawdy katyńskiej. Jako redaktor naczelny pisma „Palestra" propagował nieznane fakty historyczne oraz troszczył się o to, aby pamięć o wybitnych Polakach nie przeminęła.

Urodził się w 1947 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako prawnik początkowo wykonywał pracę prokuratora. Jednak na znak protestu wobec systemu w roku 1985 przeniósł się do Adwokatury i wpisał na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie.

Był doskonałym adwokatem, mocno zaangażowanym w działalność samorządu zawodowego. W latach 1989-1993 był zastępcą redaktora naczelnego „Palestry", a od 1993 roku jej redaktorem naczelnym. Pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 1989-1992 był sędzią Sądu Dyscyplinarnego, członkiem Komisji Informacyjno-Prasowej i rzecznikiem prasowym NRA, zastępcą przewodniczącego Komisji Prasowej ds. „Biuletynu ORA" (1992-1995), w latach 1992-1998 przewodniczącym Komisji ds. Etyki i Wykonywania Zawodu ORA w Warszawie oraz wieloletnim członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera. Za swoją wybitną działalność dla Adwokatury w 1995 roku odznaczony odznaką Adwokatura Zasłużonym.

W latach 1997-2001 był sędzią Trybunału Stanu. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był również wieloletnim członkiem Komisji Bioetycznej przy Instytucie Kardiologii w Aninie.

Stanisław Mikke był nie tylko wybitnym publicystą, ale również doskonałym mówcą. Prowadził wykłady w ramach szkolenia zawodowego adwokatów oraz w ramach szkolenia aplikantów adwokackich. Wchodził w skład wielu komisji egzaminacyjnych i konkursowych. Był konsultantem scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego – Dekalog V, Krótki film o zabijaniu oraz Bez końca. Krótki film o zabijaniu powstał w oparciu o Jego opowiadanie. Stanisław Mikke był również autorem książek: „Śpij mężny" w Katyniu, Charkowie, Miednoje; Dopóki żyję, nie nadejdzie; Słodkie cytryny; Spadek po bigamiście; Bez togi... o prawie, historii, psychologii oraz obowiązkach względem Ojczyzny i Adwokatury.

Mocno związany z wyjaśnieniem i popularyzowaniem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Autor wielu artykułów o tematyce prawno-historycznej oraz książki „Śpij mężny" w Katyniu, Charkowie, Miednoje, która jest relacją z prac ekshumacyjnych. Odznaczony złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Zginął tragicznie w dniu 10 kwietnia 2010 roku w wypadku rządowego samolotu, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku