Ustawa kagańcowa: Komisja Europejska kieruje sprawę do TSUE

Komisja Europejska zadecydowała o skierowaniu sprawy dot. ustawy dyscyplinującej sędziów do drugiego etapu. Teraz naruszeniem prawa unijnego ma zająć się trybunał w Luksemburgu.

Aktualizacja: 30.10.2020 18:09 Publikacja: 30.10.2020 17:31

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu

Foto: Adobe Stock

Według komisji polskie przepisy są zagrożeniem dla niezależności sędziowskiej oraz stoją w sprzeczności z zasadą nadrzędności prawa Unii Europejskiej. Co więcej, ustawa uniemożliwia polskim sądom bezpośrednie stosowanie niektórych przepisów prawa unijnego chroniących niezależność sądów oraz składanie do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

Komisja zauważa, że nowe prawo rozszerza pojęcie deliktu dyscyplinarnego, a tym samym zwiększa liczbę przypadków, w których treść orzeczeń sądowych można zakwalifikować jako przewinienie dyscyplinarne. - W rezultacie reżim dyscyplinarny może być wykorzystywany jako system politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych - uważa KE.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego