Sędzia Irena Majcher zostaje z immunitetem

Prokuratura chciała, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędzi Ireny Majcher.

Aktualizacja: 22.10.2020 07:02 Publikacja: 21.10.2020 21:21

Sędzia Irena Majcher zostaje z immunitetem

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z własnej inicjatywy sprawę działań Prokuratury Krajowej w celu uchylenia immunitetu i postawienia sędzi Sądu Rejonowego w Opolu Irenie Majcher zarzutu niedopełnienia obowiązku z art. 231 § 3 Kodeksu karnego. Domniemane przekroczenie uprawnień miałoby polegać na odmiennej od prezentowanej przez prokuratora wykładni przepisów prawa.

Media podawały, że sprawa dotyczy niedopełnienia przez jedną ze spółek obowiązku przerejestrowania się do Krajowego Rejestru Sądowego, mimo nałożonego przez ustawodawcę obowiązku i przewidzianego na to kilkuletniego terminu. Konsekwencją była utrata przez spółkę własności nieruchomości, która z mocy ustawy przeszła na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj także: RPO: SN nie może rozpatrywać wniosku ws. sędzi Majcher

Tuż po rozpoczęciu rozprawy posypały się wnioski obrony m.in o wyłączenie sędziów orzekających w jej sprawie. To zablokowało postępowanie. W chwili zamknięcia wydania postępowanie Izby Dyscyplinarnej jeszcze trwało.

W obronie sędzi staje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Ruszyła też akcja poparcia w całym kraju.

Sąd apelacyjny uznał, że w swoim postępowaniu sędzia Majcher nie uchybiła żadnemu przepisowi prawa. Podkreślał także, że zebrany w sprawie materiał dowodowy nie uprawdopodobnił niedochowania przez nią jakichkolwiek obowiązków.

W dodatku uznał za niewiarygodne zeznania osoby zawiadamiającej Prokuraturę Krajową o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędzię. Dopóki w sprawie nie wypowie się ID, ta decyzja pozostaje w mocy.

Co daje sędziemu immunitet? Prawo o ustroju sądów powszechnych wyraźnie stanowi, że sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Zasada ta nie dotyczy zatrzymania w razie ujęcia sędziego na gorącym uczynku przestępstwa, ale tylko w sytuacji, gdy zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Do czasu wydania uchwały zezwalającej na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej wolno podejmować tylko najpilniejsze czynności.

Sąd dyscyplinarny zezwala na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, kiedy zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Pogłębiona wiedza
o transporcie

CZYTAJ WIĘCEJ

Sędziowie w zdecydowanej większości nie mają wątpliwości: to osłabienie sędziowskiej niezawisłości.

– W obecnej sytuacji zrezygnowanie z immunitetu sędziów osłabi gwarancje niezależności sędziów. W efekcie to politycy będą decydować, którego sędziego w dogodnym czasie odsunąć od orzekania pod pozorem zarzutów karnych – mówił sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

W sprawie sędzi Ireny Majcher decyzje podejmował sąd w składzie: Tomasz Przesławski, Ryszard Witkowski oraz Konrad Wytrykowski.

Sygnatura akt: II DO 14/20




Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem