TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Z uwagi na całokształt okoliczności związanych z powołaniem sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych polskiego Sądu Najwyższego, skład orzekający tej izby nie jest „sądem” w rozumieniu prawa Unii. W konsekwencji Trybunał nie bada co do istoty pytań prejudycjalnych przedstawionych przez ten organ - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 21.12.2023 10:43

TSUE odmawia rozpoznania pytania Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Foto: Adobe Stock

TSUE odpowiadał na dwa pytanie trzyosobowego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN złożonej wyłącznie z nowych sędziów, który rozpatrywał odwołanie sędziego Sądu Okręgowego w K. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, która odmówiła sędziemu G. zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego po osiągającego wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, czyli 65 lat. KRS odmówiła mu zgody, ponieważ nie dochował on terminu na złożenie takiego oświadczenia. Nie było możliwe przywrócenie tego terminu, a nadto sędzia G. przedstawił okresowe badania lekarskie, a nie wymagane od kandydata na stanowisko sędziowskie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego