Sądowe e-doręczenia w Senacie

Adwokatura postanowiła poprosić o wprowadzenie dwustronnej komunikacji z sądem bezpośrednio izbę wyższą polskiego parlamentu.

Publikacja: 21.07.2023 07:04

Sądowe e-doręczenia w Senacie

Foto: Adobe Stock

Jak pisaliśmy w czwartek, samorządy prawnicze oczekują, by e-doręczenia funkcjonowały nie tylko na linii pełnomocnik–sąd, ale także w drugą stronę.

Ponieważ jednak w resorcie sprawiedliwości trwają na razie „prace analityczne” nad takim rozwiązaniem, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej postanowił zwrócić się z wnioskiem o wprowadzenie odpowiednich zmian do Komisji Ustawodawczej Senatu, który właśnie zajmuje się przyjętą na poprzednim posiedzeniu Sejmu nowelizacją procedur: karnej i cywilnej.

Ustawa ta przewiduje rozszerzenie e-doręczeń na postępowania karne oraz wprowadza obowiązek posiadania przez profesjonalnych pełnomocników skrzynek do tego typu doręczeń.

– Na początek dobrze byłoby wprowadzić to w postępowaniu odwoławczym, czyli od momentu złożenia aplikacji (zażalenia, skargi) – mówi prezes NRA Przemysław Rosati. – Oczywiście powinno być to fakultatywne, bo niektórzy wciąż wolą wysyłać pisma tradycyjnie. Ale po wniesieniu elektronicznej aplikacji reszta korespondencji też powinna odbywać się w tej formie.

Czytaj więcej

Adwokaci i radcowie prawni przygotowują się do e-doręczeń

Palestra postuluje, by wspomniane pisma mogły być wnoszone zarówno przez system informatyczny obsługujacy postępowania, jak i portal informacyjny sądów. I przypomina, że w grudniu zaczną obowiązywać e-doręczenia wprowadzone ustawą z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

Przemysław Rosati zwraca też uwagę, że już dziś w postępowaniach nieprocesowych można wnosić pisma do sądu drogą elektroniczną.

– Widać zatem, że system dopuszcza takie rozwiązanie, jest to też możliwe organizacyjnie i technicznie. Dzięki takim małym, ale konsekwentnym krokom do zmian przyzwyczają się zarówno adwokaci, jak i sędziowie – tłumaczy prezes NRA. – Środowisko doceni korzyści i nie będzie to niczym nadzwyczajnym. Bo opór przed wprowadzaniem takich rozwiązań wciąż jest głównie na poziomie mentalnym – po prostu boimy się nowości – podsumowuje prezes palestry.

Podkreśla przy tym, że takie rozwiązanie ułatwi działanie adwokatom oraz sędziom, a także sprawi, że wymiar sprawiedliwości będzie bardziej przystępny dla obywateli.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

– Oni już dziś doskonale korzystają z narzędzi cyfrowych w innych sferach życia, takich jak bankowość, służba zdrowia (e-recepty) czy mObywatel. Jeśli do tego dołączymy działanie wymiaru sprawiedliwości, to wszyscy będziemy wygrani, a zaufanie do tego systemu wzrośnie. To jest obecnie bardzo potrzebne – zauważa Przemysław Rosati.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne