Prywatny sprzęt w pracy. Jak uniknąć ryzyka

Niezależnie od tego, jak poważnym ryzykiem dla pracodawcy jest ujawnienie danych stanowiących jego własność, nie może on żądać od pracownika wydania narzędzia prywatnego do inspekcji ani odsprzedania urządzenia pracodawcy – mówi Michał Kibil, adwokat z kancelarii DGTL Law.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Prywatny sprzęt w pracy. Jak uniknąć ryzyka

Foto: Adobe Stock

Na czym polega model BYOD (Bring Your Own Device), dotyczący korzystania ze sprzętu prywatnego do celów służbowych i jakie są jego ograniczenia?

Jest on najbardziej liberalnym rozwiązaniem z punktu widzenia pracowników, gdyż narzędzie stanowi w nim własność pracownika, ale za zgodą pracodawcy może być wykorzystywane do celów służbowych. Pomimo że model BYOD jest coraz częściej stosowany, jest najbardziej ryzykowny dla danych firmowych. Nigdy nie będziemy mieli pełnej kontroli nad urządzeniem stanowiącym własność naszego pracownika, w tym w jaki sposób jest ono wykorzystywane do przetwarzania danych organizacji, także administrowanych przez pracodawcę danych osobowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Karygodne zabójstwa – groźna kazuistyka
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: W kwestii sądów wciąż jak u Hitchcocka
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: W obronie maratończyków
Rzecz o prawie
Leszek Kieliszewski: Odwrót od rządów prawa
Rzecz o prawie
Robert Damski: Po co komu komornik?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem