Aktualizacja: 14.11.2024 21:47 Publikacja: 27.09.2022 10:30
Foto: Adobe Stock
Oczywiście, niemożliwe jest, aby nasi europejscy przodkowie (łac. veteres), choćby najmądrzejsi, mogli dokładnie antycypować wydarzenia, które nastąpią po upływie iluś tam wieków (w przypadku np. Cycerona – po upływie prawie 21). Zdefiniowali jednak pewne typy zachowań ludzkich i pewne postacie osobowości, które następnie oceniano jako naganne w całym kręgu tzw. kultury śródziemnomorskiej.
Ostatnio z ust pewnej osoby, nominalnie ważnej postaci w środowiskach nauki i polityki, usłyszałem, że „dla naszej suwerenności bardziej niebezpieczny jest Zachód niż Wschód”. Za komentarz do tej wypowiedzi może posłużyć sentencja wyrażona przez Cycerona w dziele „O wróżbiarstwie” – brzmi: „Nihil tam absurde dici potest, quod non dicatur ab aliquo philosophorum”, co znaczy „Nie można powiedzieć żadnego, nawet największego głupstwa, które nie zostałoby już powiedziane przez jakiegoś filozofa”. Opisane „głupstwo” wywołało żywy oddźwięk wśród licznych obserwatorów polskiej rzeczywistości politycznej, wypowiedział je bowiem polityk mający tytuł profesora, który – jak się powszechnie przyjmuje – zapewnia najwyższy stopień wiedzy i zarazem wiarygodności wypowiadanych publicznie twierdzeń (przypominam, że po łacinie „professor” to „publiczny nauczyciel”).
W obliczu sporów o upolitycznianie prokuratury niknie dyskusja o merytorycznej jakości pracy śledczych i wymaganiach, jakie powinni spełniać.
Kilka szczegółowych rozwiązań projektu nowelizacji kodeksu karnego budzi wątpliwości. Chodzi m.in. o zasady wymierzania kar.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Strzeżenie bezpieczeństwa państwa i obywateli jest zadaniem obu segmentów władzy wykonawczej.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
W dziedzinie nauk ścisłych akceptujemy współdziałanie człowieka i sztucznej inteligencji. A jak można ukształtować podział pracy pomiędzy AI i prawników?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Szymon Hołownia kandydując na prezydenta Polski ryzykuje karierę polityczną i może pogrążyć Trzecią Drogę. Ludowcy nie chcą finansować przegranej kampanii. Potrzebuje go jednak Donald Tusk, dla którego wciąż jest niezbędnym elementem do rządzenia.
Po czym można poznać, że jakieś państwo jest rozwiniętą demokracją? Nie tylko poprzez sam proces wyborczy, ale przede wszystkim przez pokojowe i dobrowolne metody przekazywania władzy między konkurencyjnymi ugrupowaniami politycznymi.
Realny termin rozpoczęcia reewaluacji sędziów to przełom 2025 i 2026 roku - powiedział w wywiadzie dla portalu money.pl wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Grzegorza W., którego firma opłacała reklamy Dariusza Mateckiego na Facebooku – informuje TVN24. Jeszcze w czwartek mężczyzna ma usłyszeć zarzut prania brudnych pieniędzy.
Zatrzymanie prezydenta Wrocławia przez CBA w sprawie afery Collegium Humanum może być początkiem problemów KO, która wsparła go w wyborach samorządowych. Ale też zatrzymanie Jacka Sutryka burzy narrację PiS o więźniach politycznych „reżimu” Donalda Tuska.
Para EUR/USD obroniła poziom 1,05. To z kolei pomogło notowaniom złotego.
Nie możemy liczyć, że sytuacja poprawi się sama. Jeśli chcemy uniknąć kryzysu, musimy działać – mówił w podcaście „Rzecz w Tym” Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej”
Decyzja marszałka Sejmu, który ogłosił start w wyborach, nie zaskoczyła nikogo w Polsce 2050 i PSL. Nasi rozmówcy większą wagę przywiązują do słów o „niezależności”, pod którymi ma się kryć sekret politycznych planów Hołowni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas