Nadwaga, nadciśnienie i nadmiernie wysoki poziom cholesterolu to najbardziej powszechne czynniki ryzyka zdrowotnego w polskich firmach – wynika z raportu Medicovera, który jest wynikiem analizy stanu zdrowia prawie 350 tys. pracowników objętych jego opieką medyczną. Z nadwagą albo otyłością problem mają najczęściej mężczyźni – aż 65 proc., a co piąty cierpi na otyłość. Wśród kobiet większość, bo 61 proc., utrzymuje prawidłową masę ciała (BMI), co trzecia waży za dużo, a co szósta jest już otyła.
Co trzeci pracownik ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze - najbardziej narażeni są mężczyźni i osoby po 50. roku życia.
Jeszcze bardziej powszechnym problemem jest podwyższony poziom cholesterolu, który stwierdzono u prawie co drugiego z pracowników – cierpi na to ponad połowa mężczyzn.
Spora grupa, bo 14,5 proc. pracowników, pali papierosy, co też jest czynnikiem ryzyka. Skumulowanie tych czynników z czasem osłabia nasze zdrowie, co oznacza m.in. straty dla pracodawcy.