Francuskie szynki stracą różowy kolor

Parlament Francji zatwierdził ustawę, która przewiduje stopniowe zmniejszanie azotanu sodu (saletry) i soli potasu do peklowania mięsa, zlecił zrobienie do końca czerwca opracowania o ich możliwych zagrożeniach dla zdrowia

Publikacja: 06.02.2022 17:14

Francuskie szynki stracą różowy kolor

Foto: AdobeStock

Azotany potasu i sodu (np. saletra chilijska NaNO3, symbol E251) są powszechnie stosowane do konserwacji szynek, bekonów i kiełbas, wydłużają okres przydatności tych wyrobów do spożycia, a gotowanej szynce nadają różowy kolor. W 2015 r. raport Światowej Organizacji Zdrowia zaliczył takie przetwory mięsne do rakotwórczych, bo dodawanie do nich konserwantów albo wędzenie ich może prowadzić do powstawania związków chemicznych wywołujących raka — pisze Reuter.

Nowa ustawa zaproponowana przez członka partii Modem, wchodzącej w rządzącą koalicję nie posunęła się do zdecydowanego zakazu używania tych soli od 2023 r., ale ustaliła harmonogram stopniowego odchodzenia od nich. Francuska agencja zdrowia publicznego ANSES opublikuje do końca czerwca raport o zagrożeniach dla zdrowia soli potasu i sodu, następnie rząd będzie mieć 12 miesięcy na przedstawienie ścieżki zmniejszania zawartości albo wycofywania z użytku tych związków chemicznych. Wdrożenie nowej ustawy przypadnie kolejnemu rządowi, jaki powstanie po wyborach prezydenta w kwietniu.

Czytaj więcej

Ceny żywności dalej rosną. Końca drożyzny nie widać

„Nawet jeśli ta ustawa opóźnia decyzję w tej kwestii, to zobowiązuje rząd i parlament do podjęcia jej w najbliższych miesiącach” — stwierdziły we wspólnym komunikacie organizacja walki z rakiem i o jakość żywności Yuka oraz organizacja pozarządowa Foodwatch.

Fabien Castanier, dyrektor federacji producentów przetworów mięsnych FICT stwierdził, że jego organizacja przyjmuje z zadowoleniem, iż każda decyzja będzie oparta na danych naukowych zawartych w raporcie. Jego zdaniem, obecne dodatki konserwujące mięso są bezpieczne zgodnie z ustawodawstwem francuskim i europejskim, a francuski sektor „charcuterie” już używa mniej tych soli — ok. 110 mg na kilogram mięsa — wobec dopuszczalnych w Unii 150 mg/kg.

Obecnie 90 proc. przetworów mięsnych zawiera takie sole, ale niektóre największe firmy, np. Herta z grupy Nestlé czy Fleury Michon prowadzą już eksperymenty z wyrobami bez tych soli — poinformował Castanier. Uważa jednak, że niemal 300 małym i średnim producentom w tym sektorze będzie trudno produkować wyroby bez używania tych soli, bo będą mniej trwałe i bardziej narażone na zakażenie bakteriami.

Przemysł spożywczy
Węgry zakazały importu polskiej wołowiny i wieprzowiny. To odwet
Przemysł spożywczy
Zmarł jeden z twórców imperium lodziarskiego Koral
Przemysł spożywczy
Polskie Jeżyki i Grześki łączą siły z niemieckimi zającami
Przemysł spożywczy
Słynny producent alkoholi luksusowych zwolni ponad tysiąc pracowników
Przemysł spożywczy
Zakaz reklamy piwa? Ministerstwo nie mówi „nie”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem