Marsz Tóg Europejskich przejdzie ulicami Brukseli

Marsz Tóg Europejskich to inicjatywa 48. konferencji przewodniczących europejskich samorządów prawniczych, na której podpisana została deklaracja w sprawie przywrócenia niezależności sądownictwa.

Aktualizacja: 10.03.2020 19:26 Publikacja: 10.03.2020 18:20

Marsz Tysiąca Tóg

Marsz Tysiąca Tóg

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

W stanowisku przyjętym w Wiedniu pod koniec lutego podkreśla się, że europejskie środowisko prawnicze nie zamierza milczeć i nadal będzie się wzajemnie wspierać oraz pozostanie zjednoczone w obliczu obecnych wyzwań populizmu i naruszeń praworządności.

„Wyrażamy nasze pełne poparcie dla członków polskich zawodów prawniczych, wobec których skierowano represyjne środki dyscyplinarne" – czytamy w deklaracji.

– Jej sygnatariusze, 42 organizacje prawnicze, wzywają instytucje europejskie i władze krajowe do pełnego wykorzystania dostępnych narzędzi w celu ochrony i przywrócenia niezależności sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości w Europie. To niezwykły i niespotykany dotychczas akt solidarności świata prawniczego w obronie praworządności i solidarności z polskimi prawnikami – zauważa Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Wyrazem wsparcia ma być Marsz Tóg Europejskich, który zostanie zorganizowany między 24 i 26 czerwca.

– To także dowód, że to, jak wygląda wymiar sprawiedliwości w Polsce, nie jest tylko naszą wewnętrzną sprawą. Wartości takie jak niezależność sądów i niezawisłość sędziów to podstawa demokratycznego porządku państwa prawa, gwarancja praw obywatelskich i praw człowieka. A na ich straży stoją wszyscy europejscy prawnicy – komentuje Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej