Aktualizacja: 24.11.2024 23:14 Publikacja: 14.04.2023 07:26
Procesja rezurekcyja w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Klasztorze i seminarium franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sejm pracuje nad obywatelskim projektem zmian w kodeksie karnym, pilotowanym przez polityków Solidarnej Polski. Wprowadzenie nowego brzmienia art. 195 i 196 kodeksu karnego. Projekt zakłada, że każdy, kto przeszkadza w publicznym wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, ograniczeniu wolności albo karze do dwóch lat więzienia. Identyczna kara ma grozić osobom przeszkadzającym w pogrzebie, uroczystościach lub obrzędach żałobnych. Jeśli w wyniku ich działań dojdzie do przerwania aktu religijnego albo pogrzebu, uroczystości lub obrzędów żałobnych, sprawcy grozić ma do trzech lat więzienia. Dla tych, którzy publicznie lżą kościół lub inny związek wyznaniowy lub wyszydzają jego zasady czy obrzędy, nowela przewiduje grzywnę albo do dwóch lat pozbawienia wolności.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Zarzuty dotyczą celowego przejęcia akt spraw dotyczących statusu neosędziów SN.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała list gończy za jednym z 11 podejrzanych w sprawie nadzoruje śledztwo w sprawie zabójstwa w pustostanie przy ul. Grzybowskiej 71 na warszawskiej Woli w kwietniu 2024 r.
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie o zabójstwo w 1992 r. byłego premiera z czasów PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony. Główny oskarżony - Robert S. - został uniewinniony, tak jak i dwaj oskarżeni o współudział - Dariusz S. oraz Marcin B.
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła na Sejm Zbigniewa Ziobry na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie uznał, że zatrzymanie 15 lipca posła PiS Marcina Romanowskiego było nielegalne - przekazał obrońca, mec. Bartosz Lewandowski.
Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał prawomocny wyrok w sprawie głośnego potrójnego zabójstwa w podkrakowskich Jurczycach sprzed 24 lat. Wojciech R. został skazany na karę 25 lat więzienia.
Prokuratura Krajowa przekazała do prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas