Prokuratorzy zbierają dowody na zbrodnie Rosji. Jest już 300 świadków

Polska prokuratura zebrała materiał dowodowy od ponad 300 świadków w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie. Zostaną one przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Publikacja: 16.03.2022 17:46

Karim Khan i Zbigniew Ziobro

Karim Khan i Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/EPA/Darek Delmanowicz

- Gromadzimy ustne relacje, a także filmy i zdjęcia osób, które były świadkami rosyjskich zbrodni wojennych – poinformował we środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Winni tych zbrodni nie mogą spać spokojnie, musza wiedzieć ze dowody przeciwko nim już są zbierane – dodał.

Ziobro spotkał się w przygranicznej Medyce z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)w Hadze, Karimem Khanem, który właśnie powrócił z Ukrainy. MTK już wszczął swoja procedurę w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie.

Czytaj więcej

Kijów wygrał w Hadze

I choć ani Ziobro ani Khan nie odpowiedzieli na pytanie dziennikarzy, komu konkretnie będą postawione zarzuty, to podkreślali że nikt nie stoi ponad prawem. Karim Khan zauważył, że w sprawach zbrodni wojennych i ludobójstwa prawo jest jasne i działa od czasów procesu norymberskiego, w którym sadzono zbrodniarzy hitlerowskich. – Wszcząłem śledztwo, bo widzę wyraźnie, że na Ukrainie zostały popełnione czyny podlegające pod jurysdykcje MTK. Nie można robić tego co się chce tylko dlatego, że jest się silniejszym od innych – powiedział Khan, nawiązując do agresji Rosji na Ukrainę.

- Pierwsza ofiarą wojny jest prawda. Dlatego będziemy prowadzic postępowanie dowodowe, by pokazać prawdę – dodał. Przypomniał przy tym, że według prawa międzynarodowego zbrodnia wojenną jest każde wystrzelenie pocisku i rakiety przeciwko obiektom cywilnym i ludności cywilnej.

Swoje postępowanie w sprawach zbrodni wojennych prowadzi też prokuratura Ukrainy. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ołeh Tkaczuk, sędzia Sądu Najwyższego Ukrainy zauważył, ze widzi tu wspólne zadanie dla polskiego i ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. - Przecież to do Polski trafiło najwięcej uchodźców. Liczę na intensywną współprace z polskimi sądami i prokuraturą – powiedział Tkaczuk w rozmowie, która opublikowaliśmy 8 marca 2022 r.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej