Adwokat o kibicu Legii: O Maćku, co siedzi i siedzi

Podobno sam pan prezydent Andrzej Duda jest zainteresowany sprawą przedłużającego się pozbawienia wolności – w ramach tymczasowego aresztowania – kibica Legii Warszawa Macieja Dobrowolskiego.

Aktualizacja: 12.09.2015 11:22 Publikacja: 12.09.2015 08:27

Jeden z plakatów akcji #UwolnicMacka

Foto: www.facebook.pl

O jego uwolnienie publicznie dopominają się znani i szanowani obywatele, a nawet kibice drużyn, które z Legią są na bakier. Z informacji prasowych wynika, że pan prezydent zamierza poprosić o informacje dotyczące sprawy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Obawiam się, że Andrzej Duda wkroczył na pole minowe. Bo to, co planuje zrobić, daleko wykracza poza przypisany mu obowiązek czuwania nad przestrzeganiem konstytucji (art. 126 ust. 2). Minister sprawiedliwości jako przedstawiciel władzy wykonawczej, któremu nie wolno wywierać jakiejkolwiek presji na sąd, wręcz nie powinien interesować się sprawą, którą rozpoznaje niezawisły sąd. Nie powinien się zatem angażować w ustalenia, których miałby dokonać na prośbę prezydenta. Podobnie jest z prokuratorem generalnym, który nie ma wobec prezydenta żadnych obowiązków sprawozdawczych dotyczących spraw sądowych. A jako szef wszystkich prokuratorów nie powinien wywierać presji na tego, który prowadził śledztwo i popiera akt oskarżenia przed sądem, a na rozprawie zajmuje stanowisko w sprawie dalszego stosowania tymczasowego aresztowania. Co do mnie, uważam, że Maciej Dobrowolski powinien niezwłocznie odzyskać wolność. Twierdzę tak, mimo że nie znam akt jego sprawy. Wiem o niej tyle, ile wyczytam w gazetach. Wiem zatem, że nikogo nie zabił, nad nikim się nie znęcał i nie jest karany. Że skończył studia, miał się żenić i jest kibicem Legii. Maciej Dobrowolski siedzi i siedzi, a z tego siedzenia nic dla sprawy nie wynika, choć tymczasowe aresztowanie – o czym sądy niekiedy zapominają – nie jest karą, nie może antycypować orzeczenia o winie i musi służyć wyłącznie zabezpieczeniu prawidłowego toku postępowania (art. 249 § 1 k.p.k.). Ale Maciej Dobrowolski siedzi, bo sąd uważa, że powinien siedzieć.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce