Poradnik powstał we współpracy z LINK4.
Czytaj w poradniku:
Ryzykowna szybka jazda na zderzaku
Nieważne, czy dzień, czy noc. Dozwolona prędkość w mieście wyniesie 50 km/h.
Aktualizacja: 26.03.2021 07:21 Publikacja: 25.03.2021 16:26
Najważniejsze zmiany w prawie drogowym
Foto: AdobeStock
Poradnik powstał we współpracy z LINK4.
Czytaj w poradniku:
Ryzykowna szybka jazda na zderzaku
Nieważne, czy dzień, czy noc. Dozwolona prędkość w mieście wyniesie 50 km/h.
Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim kierowca może otrzymać mandat w wysokości 200 zł. Czeka go też 10 pkt karnych.
Zdjęcie nogi z gazu staje się standardem
W dzień nierzadko przekraczamy pięćdziesiątkę, a w nocy zapominamy, że możemy. Tylko część kierowców pamięta, że ograniczono szybkość w terenie zabudowanym w dzień do 50 km/h.
Ekspert: Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa na drogach
Często jesteśmy w niedoczasie. Zarazem myślimy, że za kierownicą w pełni panujemy nad sytuacją. Stąd tragiczna w skutkach brawura.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
W roku 2025 przedsiębiorcy mają prawo złożyć deklarację na podatek od nieruchomości do 31 marca po spełnieniu obowiązków wskazanych w nowelizacji. Czas na wypełnienie tego obowiązku wydłużono zatem aż o dwa miesiące.
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa dziś kluczową rolę w wielu nowoczesnych rozwiązaniach medycznych, które wspierają diagnostykę i leczenie.
Złamanie przepisów ruchu drogowego wiąże się z karą pieniężną oraz punktami karnymi. Każdy kierowca posiada ich limit, który kasuje się po pewnym czasie. Aby jednak tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki.
Nowelizacja prawa lotniczego uchyla obowiązek uchwalenia planów miejscowych dla terenów objętych planem generalnym lotniska Chopina.
Ustawodawca na nowo zdefiniował budynek i budowlę. To jednak wcale nie oznacza, że teraz już wszystko jest jasne. Nowe definicje nie w każdym przypadku są bowiem jednoznaczne.
Od 1 stycznia przepisy o podatku od nieruchomości wymieniają nową kategorię budowli: obiekty przeznaczone do składowania materiałów sypkich, gazowych i płynów. Ich definicja jest na tyle pojemna, że może objąć magazyny mające formę budynków.
Mało prawdopodobne jest, aby termin wprowadzenia systemu kaucyjnego został po raz kolejny przesunięty. Firmy muszą więc solidnie przygotować się do nowych obowiązków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas