Reklama
Rozwiń

Nowy mechanizm ochrony praworządności w UE - inicjatywa Komisji Parlamentu Europejskiego PE

Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego przyjęła we wtorek sprawozdanie będące inicjatywą ustawodawczą, w którym przewiduje się ustanowienie mechanizmu UE mającego na celu ochronę i wzmocnienie demokracji, praworządności i praw podstawowych.

Aktualizacja: 23.09.2020 06:10 Publikacja: 22.09.2020 16:17

Nowy mechanizm ochrony praworządności w UE - inicjatywa Komisji Parlamentu Europejskiego PE

Foto: stock.adobe.com

mat

Inicjatywa to odpowiedź na obawy europosłów dotyczące wzrostu i umacniania się tendencji autokratycznych i nieliberalnych", spotęgowanych dodatkowo przez COVID-19, a także "korupcji, dezinformacji i przejmowania struktur państwa" w niektórych z krajów UE.

- Aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu demokracji, UE potrzebuje przyspieszonych działań umieszczających ochronę unijnych wartości w centrum polityki europejskiej. Proponujemy prawnie wiążące porozumienie międzyinstytucjonalne, które skonsoliduje i wzmocni istniejące inicjatywy, co z kolei zwiększy zdolność UE do ochrony własnych wartości - powiedział sprawozdawca Michal Šimečka.

Jak czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego posłowie proponują "obiektywny i oparty na dowodach mechanizm, odnoszący się do wszystkich państw członkowskich, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad pomocniczości i proporcjonalności".

W podkreślono, ten nowy "roczny cykl monitorowania" musi posiadać instrumenty prewencyjne i korygujące, począwszy od zaleceń dla poszczególnych krajów, a skończywszy na warunkowości związanej z finansowaniem. W tym celu trzy instytucje UE powinny ustanowić stałą "międzyinstytucjonalną grupę roboczą ds. wartości Unii", która we współpracy z Agencją Praw Podstawowych UE będzie korzystać z pomocy niezależnego zespołu ekspertów.

Dalej wyjaśniono, że wniosek komisji dąży do zintegrowania i uzupełnienia istniejących mechanizmów, takich jak te przewidziane w art. 7 TUE. - Posłowie wyrażają ubolewanie z powodu niezdolności Rady do poczynienia znaczących postępów w trwających procedurach przewidzianych w art. 7 i zauważają, że to niepowodzenie "w rzeczywistości umożliwia powiększanie się rozbieżności" - czytamy w komunikacie.

Sprawozdanie ma zostać poddane pod głosowanie podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniach 5-8 października.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku