Prof. Piotrowski: Należy przemyśleć model relacji między większością i opozycją a mediami

- Dziennikarze nie są własnością Skarbu Państwa i dlatego Kodeks spółek handlowych nie może być stosowany w stosunku do ich pracy zamiast Konstytucji i ustawy o radiofonii i telewizji - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja: 22.12.2023 17:16

Prof. Piotrowski: Należy przemyśleć model relacji między większością i opozycją a mediami

Foto: AdobeStock

- Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury w imieniu Skarbu Państwa odwołał członków rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP, które powołały nowe zarządy na podstawie Kodeksu spółek handlowych, stąd zarzuty, że potraktował te spółki jak zwykłe spółki. Jak pan patrzy na te działania od strony konstytucyjnej?

- Wolność słowa jest w Polsce chroniona Konstytucją a nie Kodeksem spółek handlowych. Kodeks należy stosować tak, jak na to pozwala Konstytucja. Państwo, w którym Konstytucję stosuje się z punktu widzenia kodeksu nie jest demokratycznym państwem prawnym. Cel nie uświęca środków, nawet jeżeli tym celem jest realizacja obietnic wyborczych, podyktowanych przekonaniem o braku obiektywizmu mediów publicznych i towarzyszącymi temu przekonaniu emocjami.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego