Aktualizacja: 05.02.2025 11:13 Publikacja: 03.12.2022 09:27
Foto: Adobe Stock
Tomasz Zalewski z Bird&Bird, Prezes Fundacji LegalTech Polska)w otwierającym wystąpieniu, wskazał że prawnicy nie zawsze entuzjastycznie reagują na pomysł wdrażania w swojej pracy nowych technologii. Wielu postrzega takie zmiany i innowacje jako zagrożenie dla modelu, w którym obecnie działają. Zmiany jednak powoli do nas docierają, głównie z zagranicy, a to przekłada się na oczekiwania klientów. Przede wszystkich chcą oni, by prawnicy byli skuteczniejsi, co przekłada się na nowe stanowiska w kancelariach czy nowe sposoby wynagradzania czy zarządzania projektami. Coraz więcej klientów chce też mieć możliwość np. pobrania raportu o stanie sprawy w czasie rzeczywistym.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Czy dialog w Polsce ma być dla wybranych, a nie dla mniejszych organizacji, które realnie reprezentują polskich przedsiębiorców? Zamiast budować inkluzywną platformę współpracy, mamy kolejne narzędzie do faworyzowania korporacji.
Spółka płacąca sklepom za umieszczanie produktów w dobrze widocznych miejscach może odliczyć VAT. Są to bowiem usługi promocyjne mające na celu zwiększenie jej sprzedaży.
Adwokat nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prowadzenie bloga dla myśliwych. Choć się na nim promuje i buduje wizerunek eksperta z prawa łowieckiego. Fiskusa to nie przekonuje.
Oprócz klasycznych dziedzin, jak podatki czy prawo pracy, poszukiwani są też specjaliści od regulacji związanych z nowymi technologiami, ekologią czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ale firmy coraz częściej oczekują też od prawników kompetencji w kwestiach pozaprawnych.
Uchwała rządu gwarantująca ochronę izraelskiej delegacji była sprzeczna ze standardami praworządności – twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Wielu z nich zauważa, że było to niepotrzebne sianie zamętu na potrzeby polityczne.
Symboliczna jest przewaga uczestników Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, którzy ocenili, że RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w pierwszej połowie 2025 r. Niemniej nie brak i głosów sugerujących, że polityka pieniężna w Polsce jest zbyt luźna.
W poprzednim artykule naszego autorstwa "Ściganie menedżerów spółek Skarbu Państwa – quo vadis?", który ukazał się na łamach Rzeczpospolita 27 grudnia 2024 r. opisaliśmy zagadnienie rozliczania menedżerów pracujących w Skarbie Państwa przez ich następców. Naturalnie do podjęcia tematu skłoniły nas wydarzenia bieżące. Nie tylko dostarczają nowych informacji i przemyśleń, ale też odświeżają pamięć o poprzednich "sezonach" tego serialu emitowanych w latach 2016, 2005 i wcześniejszych.
Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów komunalnych. Wprowadzenie tego systemu daje szansę na realne oddziaływanie na środowisko, ale także oznacza nowe obowiązki dla przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas