Emerytury matczyne od 1 marca 2019 r.

Emerytury dla matek z co najmniej czwórką dzieci wejdą w życie od marca 2019 roku - poinformowała dzisiaj minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Publikacja: 06.12.2018 10:17

Emerytury matczyne od 1 marca 2019 r.

Foto: 123RF

Program miał wejść w życie od stycznia 2019 r., ale Elżbieta Rafalska zapowiadała już wcześniej, że ten termin jest nierealny.

Rząd proponuje przyznanie tzw. matczynej emerytury matkom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury. Na emeryturę mogą też liczyć ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci - w przypadku, gdy matka dzieci nie żyje albo porzuciła rodzinę.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy