Wybory prezydenckie 2025. Kto będzie czarnym koniem? Prof. Antoni Dudek wskazał kandydatów

– W gronie niezależnych kandydatów Paweł Kukiz postawił wysoko poprzeczkę, uzyskując ponad 20 proc. poparcia – powiedział prof. Antoni Dudek, komentując możliwość startu w wyborach prezydenckich w 2025 r. kandydatów niezależnych. Wymienił w tym kontekście dwa nazwiska.

Publikacja: 01.12.2024 21:44

Prof. Antoni Dudek

Prof. Antoni Dudek

Foto: PAP/Leszek Szymański

qm

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w maju 2025 roku. Swoje kandydatury zgłosili już Sławomir Mentzen (Konfederacja), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Szymon Hołownia (Polska 2050), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Karol Nawrocki (popierany przez PiS) oraz Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski). Lewica ma wskazać swojego kandydata na przełomie 2024 i 2025 roku.

Choć większość z tych nazwisk nie zaskakuje, pojawiają się spekulacje, czy w stawce pojawi się niespodziewany kandydat. Historyk i politolog prof. Andrzej Dudek zauważył w rozmowie z „Faktem”, że „taki kandydat ma jeszcze trochę czasu”. – Styczeń to ostatni termin na start jego ewentualnej kampanii – zwrócił uwagę. W gronie potencjalnych, niezapowiedzianych dotąd pretendentów, wymienia m.in. Krzysztofa Stanowskiego z Kanału Zero i ekonomistę dr. Artura Bartoszewicza. – Obaj wstępnie deklarowali, że mogą wystartować w wyborach i nie mieliby problemu z zebraniem 100 tys. podpisów poparcia – ocenił Dudek.

Marek Jakubiak zaskoczy w wyborach prezydenckich? Prof. Antoni Dudek odpowiedział

Historyk przypomniał, że w wyborach prezydenckich w 2015 roku Paweł Kukiz osiągnął imponujący wynik, zdobywając 20,8 proc. głosów i trzecie miejsce. – Wśród zgłoszonych kandydatów nie widać kogoś, kto bez partyjnego poparcia by tego dokonał. Na pewno to nie będzie Marek Jakubiak – stwierdził Dudek.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025. Sondaż. Kto głosuje na kandydata KO, a kto na kandydata PiS?

Politolog podkreślił też rosnące koszty kampanii prezydenckiej, które skutecznie eliminują osoby niezależne. – Najmniejsza do tej pory liczba kandydatów była w pierwszych wyborach prezydenckich w 1990 r., kiedy były ogromne wyzwania logistyczne i organizacyjne. W późniejszych latach kandydatów było nawet 15, ale dół stawki w tych wyborach w ogóle się nie liczy – podkreślił prof. Antoni Dudek.

W dwóch ostatnich elekcjach o urząd ubiegało się po 11 kandydatów. Oprócz tych, którzy dostali się do drugich tur, dwucyfrowe wyniki uzyskali tylko Kukiz w 2015 r. i Hołownia pięć lat później.

Polityka
Polski samozwaniec stworzył własną gwardię. „Gotów poświęcić życie dla prezydenta”
Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej