Amerykanie uwierzyli w Ukrainę. Zezwalają na użycie amerykańskiej broni na terenie Rosji

Joe Biden stał się pierwszym prezydentem, który zgodził się na użycie amerykańskiej broni w ofensywie przeciw mocarstwu atomowemu. Nawet Donald Trump nie będzie mógł tego odwrócić.

Aktualizacja: 19.08.2024 06:07 Publikacja: 19.08.2024 04:30

Amerykanie uwierzyli w Ukrainę. Zezwalają na użycie amerykańskiej broni na terenie Rosji

Foto: AFP

Ukraińcy są w natarciu w obwodzie kurskim już dwa tygodnie. Od 6 sierpnia zajęli ponad tysiąc kilometrów kwadratowych ziem rosyjskich, tyle, ile Rosjanom udało się wyrwać Ukrainie przez ostatnie pół roku.

Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim (stan na 18 sierpnia)

Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim (stan na 18 sierpnia)

PAP

– Putin stanął teraz przed strategicznym dylematem – oświadczył z satysfakcją Joe Biden.

Czytaj więcej

Joe Biden „otwarty” na wysłanie pocisków manewrujących dalekiego zasięgu na Ukrainę

Amerykanie wierzą, że Rosja nie będzie w stanie jednocześnie powstrzymywać ukraińskiego uderzenia i kontynuować ofensywy w Donbasie. Więcej: pojawiają się sygnały, że Kreml po raz pierwszy na poważnie bierze pod uwagę kompromis w rozmowach pokojowych z Kijowem, nawet jeśli Władimir Putin podkreślił oficjalnie, że nie może być mowy o rozpoczęciu rokowań, dopóki Kijów zajmuje choćby piędź rosyjskiej ziemi.

– Dzięki uderzeniu na Kursk Ukraina zyskała potężną kartę w negocjacjach z Rosją – mówi Camille Grand, były zastępca sekretarza generalnego NATO.

Ofensywa kurska wywołała podziw w Stanach Zjednoczonych

To radykalny zwrot w podejściu Amerykanów do Ukrainy. Gdy 24 lutego 2022 r. rosyjskie czołgi zbliżały się do Kijowa, Waszyngton zaproponował prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu ewakuację z oblężonej stolicy. Choć od 2014 r. Pentagon forsownie szkolił ukraińskie wojska, nie wierzył, że zdołają stawić czoła Rosjanom. Czołgi Abrams, myśliwce F-16, systemy artyleryjskie HIMARS – przez kolejne dwa i pół roku Biden przeżywał katusze przed wydaniem zgody na przekazanie Ukraińcom coraz potężniejszego uzbrojenia. Obawiał się eskalacji konfliktu z Rosją łącznie z wybuchem III wojny światowej. Brał na poważnie ostrzeżenia Putina o użyciu broni jądrowej, jeśli sytuacja na froncie nie będzie rozwijała się po myśli Kremla.

Czytaj więcej

Europa idzie w ślady USA. Wspiera Ukraińców w ofensywie na terenie Rosji

Jednak stopniowo Amerykanie doszli do wniosku, że jeśli rosyjski dyktator nie zostanie zatrzymany w Ukrainie, pójdzie dalej, zagrażając NATO. Nabrali też wiary w potencjał wojenny Kijowa.

Zdaniem CNN Ukraińcy zdołali utrzymać operację w obwodzie kurskim, w której bierze udział ok. 10 tys. żołnierzy, w takiej tajemnicy, że całkowicie zaskoczyła ona Waszyngton. Ale i wywołała wręcz podziw nad Potomakiem.

Dzięki uderzeniu na Kursk Ukraina zyskała potężną kartę w negocjacjach z Rosją

Camille Grand

– Ukraińcy zaskoczyli Rosjan tak na poziomie taktycznym, jak i strategicznym. Moskwa wciąż nie wie, jak na to odpowiedzieć – uznał dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Christopher Cavoli. – Odważna, błyskotliwa, piękna – ocenił w Kijowie kurską ofensywę wpływowy republikański senator Lindsey Graham. A jego demokratyczny kolega Richard Blumenthal złożył gratulacje Ukraińcom.

Pentagon wyposaży F-16 w superbroń?

Źródła dyplomatyczne twierdzą, że czerwoną linią dla USA jest użycie przez Ukraińców najnowszego amerykańskiego sprzętu wojskowego, który mógłby wpaść w ręce Rosjan. Mimo to dla powodzenia operacji kluczowe znaczenie miało wykorzystanie HIMARS-ów. Między Kijowem a Waszyngtonem trwają teraz trudne negocjacje dotyczące użycia w operacji kurskiej pocisków rakietowych średniego (300 km) zasięgu ATACMS.

Zdaniem serwisu Politico Pentagon miałby skłaniać się ku przekazaniu pocisków o podobnym zasięgu JASSM na wyposażenie przekazywanych Ukraińcom myśliwców F-16. Ukraina otrzymała właśnie pierwsze takie maszyny od Holendrów.

Czytaj więcej

Nie tylko F-16. Jaka zachodnia broń trafiła dotychczas na Ukrainę?

Do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Zełenskiego pcha Bidena także kalendarz polityczny w USA. Przed odejściem w styczniu prezydent chce pozostawić zabezpieczoną ukraińską suwerenność. Nawet jeśli jego następcą miałby zostać Donald Trump.

Wsparcie Ameryki dla ofensywy kurskiej ośmieliło Europejczyków. W UE już tylko Rzym nie zgadza się na użycie swojej broni w walkach na terenie Rosji.

Ukraińcy są w natarciu w obwodzie kurskim już dwa tygodnie. Od 6 sierpnia zajęli ponad tysiąc kilometrów kwadratowych ziem rosyjskich, tyle, ile Rosjanom udało się wyrwać Ukrainie przez ostatnie pół roku.

– Putin stanął teraz przed strategicznym dylematem – oświadczył z satysfakcją Joe Biden.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konrad Szymański: Raport Maria Draghiego, czyli słoń w unijnym salonie
Polityka
Ukraina nie odpuszcza Krymu. Wołodymyr Zełenski ruszy z ofensywą?
Polityka
Kto wygrał debatę Trump-Harris? Amerykańsko-francuski publicysta: Nikt
Polityka
Niemiecki rząd odpowiada Donaldowi Trumpowi: Nie jemy kotów i psów
Polityka
Andrzej Kohut: Przełomu w czasie debaty Donald Trump–Kamala Harris nie było
Polityka
Do kogo powinien należeć Krym? Erdoğan nie ma wątpliwości