Górski Karabach przestanie istnieć. Jest decyzja

Górski Karabach przestanie istnieć 1 stycznia 2024 roku - wynika z dekretu podpisanego przez prezydenta separatystycznej republiki.

Aktualizacja: 28.09.2023 09:39 Publikacja: 28.09.2023 08:37

Ormianie masowo wyjeżdżają z Górskiego Karabachu

Ormianie masowo wyjeżdżają z Górskiego Karabachu

Foto: AFP

arb

O wydaniu dekretu informuje agencja RIA.

Władze Azerbejdżanu zapowiadają, że chcą doprowadzić do pokojowej reintegracji zamieszkiwanej w większości przez Ormian enklawy z resztą kraju.

Po kapitulacji władz Górskiego Karabachu wobec ofensywy armii Azerbejdżanu i przyjęcie warunków zawieszenia broni obejmujących rozbrojenie i rozwiązanie formacji zbrojnych nieuznawanej przez społeczność separatystycznej republiki, dziesiątki tysięcy Ormian wyjeżdżają z Górskiego Karabachu nad którym kontrolę przejmuje Azerbejdżan (społeczność międzynarodowa przez cały czas uznawała Górski Karabach za część Azerbejdżanu, choć od 1992 roku separatystyczna republika była de facto niezależnym bytem).

Czytaj więcej

Górski Karabach: Miliarder i były premier aresztowany przy próbie ucieczki

Władze Azerbejdżanu, po zakończonej sukcesem jednodniowej ofensywie z ubiegłego tygodnia zapowiadają, że chcą doprowadzić do pokojowej reintegracji zamieszkiwanej w większości przez Ormian enklawy z resztą kraju.

Górski Karabach: Wszystkie instytucje separatystycznej republiki zostają rozwiązane

Prezydent Samwel Szahramanian podpisał dekret, który rozwiązuje wszystkie instytucje i organizacje im podległe w Republice Górskiego Karabachu.

Mieszkańcy Górskiego Karabachu, w tym ci, którzy przebywają obecnie poza terytorium separatystycznej republiki, po wejściu w życie dekretu mają zapoznać się z warunkami "reintegracji" z Azerbejdżanem przedstawionymi przez władze z Baku, aby podjąć decyzję, czy nadal mieszkać będą na terenie, na którym istniała separatystyczna republika.

Dekret wchodzi w życie w momencie ogłoszenia.

Błyskawiczna ofensywa Azerbejdżanu i klęska separatystów

Decyzja jest pokłosiem "operacji antyterrorystycznej" rozpoczętej przez azerską armię 19 września, w ramach której Azerowie rozpoczęli ostrzał nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki oraz natarcie na pozycje obronne formacji zbrojnych Górskiego Karabachu, w wyniku czego azerscy żołnierze wdarli się w głąb linii obronnych separatystów.

20 września separatyści zgodzili się na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji. Porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte przy pośrednictwie rosyjskich sił pokojowych stacjonujących w regionie. Administracja prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Alijewa podała, że strona azerska otrzymała gwarancje, iż ormiańskie formacje zbrojne w Górskim Karabachu zostaną rozbrojone i rozwiązane.

Przedstawiciele separatystów i władz Azerbejdżanu odbyli już dwa spotkania w sprawie reintegracji Górskiego Karabachu z Azerbejdżanem.

Z Górskiego Karabachu od 24 września wyjechało 65 036 z ok. 120 tys. Ormian zamieszkujących tę enklawę.

Premier Armenii, Nikol Paszinian oświadczył, że z Górskiego Karabachu wyjadą wszyscy Ormianie. - Eksodus Ormian z Górskiego Karabachu w wyniku polityki czystek etnicznych Azerbejdżanu trwa. Analiza sytuacji pokazuje, że w najbliższym czasie nie będzie Ormian w Górskim Karabachu. To czystka etniczna - oświadczył Paszinian.

Polityka
Ameryka straszy cłami. Latynosi: prawdziwy priorytet Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Sankcje wobec Rosji przedłużone. UE spiera się o rosyjskie aktywa
Polityka
Łukaszenko i jego przyjaciele. Kto zadzwonił z gratulacjami do Mińska?
Polityka
Lider CDU skorzysta z głosów AfD? Chodzi o granice Niemiec
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Partia Finów idzie do wyborów, by usunąć ze szkół „perwersję”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku