19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 06:11 Publikacja: 12.05.2023 03:00
Królewiec był stolicą Prus Książęcych. Po II wojnie światowej został włączony w granice ZSRR
Foto: Shutterstock
Od 9 maja rosyjskie miasto Kaliningrad sąsiadujące z Polską od północy nosi polską nazwę – Królewiec. Decyzję podjęła rządowa Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. „Fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za decyzję o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter” – brzmi uzasadnienie decyzji. Komisja podkreśliła również, że „każde państwo ma prawo używania w swoim języku tradycyjnych nazw stanowiących jego dziedzictwo kulturowe, nie może być natomiast zmuszane do stosowania w swoim języku nazw przez nie nieakceptowalnych”.'
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
„Czy Karol Nawrocki powinien zrezygnować ze stanowiska prezesa IPN w związku ze startem w wyborach prezydenckich?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Pojawiły się doniesienia, że europoseł Grzegorz Braun, jeden z liderów Konfederacji, wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 r. Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen ocenił, że to plotki.
„Wspólne Jutro” - tak nazywa się nowe stowarzyszenie, które zostało w ten weekend powołane przez grupę polityczek, które w ubiegłym roku odeszły z Partii Razem. To jednocześnie pierwszy krok reorganizujący środowisko Nowej Lewicy (i lewicy jako takiej) w 2025 roku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ciągu tygodnia nad Ukrainą strącono ok. 400 celów powietrznych różnego typu.
Południowokoreański wywiad podał nowe dane dotyczące strat wśród żołnierzy z Korei Północnej walczących w obwodzie kurskim.
Strażacy starają się opanować pożary szalejące w Los Angeles od sześciu dni, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe i osłabnięcie wiatru, który wcześniej przyspieszał rozprzestrzenianie się ognia.
Władze w Erywaniu postanowiły rozpocząć proces wstępowania do Unii Europejskiej. Rosja zagroziła bojkotem gospodarczym, Azerbejdżan – inwazją.
Nawet jeśli europejscy politycy niedawno mówili o Donaldzie Trumpie jedynie złe rzeczy, dzisiaj polityczny rozsądek podpowiada im, by być jak najbliżej nowej administracji USA. Zwłaszcza w czasach, które dla Zachodu stały się wyjątkowo niebezpieczne.
Przywódcy świata wolą nie prowokować nowego prezydenta USA. Ale nie Claudia Sheinbaum. Latynoski gigant może tego pożałować.
Trzeci tydzień z rzędu wakacyjne wyjazdy z biurami podróży drożały. Tym razem o 75 złotych – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.
Analiza nagrania z monitoringu pokazuje, że izraelscy żołnierze użyli pojazdu oznakowanego jako ambulans do przeprowadzenia akcji na Zachodnim Brzegu, która zakończyła się śmiercią dla 80-letniej Palestynki. Izraelskie wojsko twierdzi, że zdarzenie jest analizowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas