Artykuł 49.3 francuskiej konstytucji pozwala na ratyfikację ustawy bez głosowania, jeżeli większość posłów nie opowie się za obaleniem rządu. Borne sięgając po niego w przypadku ustawy reformującej francuski system emerytalny zasygnalizowała, że francuskiemu rządowi nie udało się zapewnić sobie większości w Zgromadzeniu Narodowym dla tej reformy.
Z sondażu, który publikuje w poniedziałek BFMTV wynika, że upadku rządu Borne, popieranego przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, chciałoby 68 proc. Francuzów, w tym 51 proc. wyborców, którzy poparli Macrona w II turze ostatnich wyborów prezydenckich.
Czytaj więcej
Liderka Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen, wezwała rząd Elisabeth Borne do dymisji, po tym jak Borne skorzystała z artykułu 49.3 konstytucji, by przeforsować podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym.
Odwołania rządu chce większość przedstawicieli wszystkich grup socjoekonomicznych.
BFMTV podaje, że na chwilę obecną gotowość do głosowania za wotum nieufności wobec gabinetu Borne deklaruje 261 parlamentarzystów - tymczasem większość niezbędna do odwołania gabinetu to 287 głosów. O losach rządu Borne zadecydują parlamentarzyści Republikanów, centroprawicowej partii, która zazwyczaj wspiera rząd.