Francuski prezydent zawsze uważał, że z Borisem Johnsonem układać się nie da, bo jako zakładnik skrajnego, antyunijnego skrzydła Partii Konserwatywnej nie jest wiarygodny. Po tym, jak premier wysłał dwa okręty marynarki wojennej, aby chronić brytyjskie wody przybrzeżne przed francuskimi rybakami, i rzucił pod adresem Francuzów apel „donnez-moi un break” (dajcie mi spokój), zaufanie między oboma krajami wyparowało. I nie odrodziło się za krótkich rządów Liz Truss, która przyznała, że pozostaje „sprawą otwartą”, czy Francja jest sojusznikiem królestwa, czy jednak nie.
Francusko-brytyjskie szczyty, do tej pory organizowane co roku, przestały być zwoływane, odkąd za Theresy May oba kraje świętowały w Sandhurst w 2018 r. stulecie pierwszej wojny światowej, kiedy razem za cenę wielkiej daniny krwi pokonały Niemcy.
Pontonami z Francji
Wprowadzenie się na Downing Street Rishiego Sunaka, premiera o podobnym wieku i doświadczeniu zawodowym (bankowość) co Macron, bardzo pomogło przełamać napięcia związane z brexitem. Tym bardziej że nowy premier w zeszłym tygodniu doszedł do porozumienia z Brukselą w sprawie nowego statusu Irlandii Północnej.
Czytaj więcej
Porozumienie między Londynem a Brukselą ma ograniczyć kontrole towarów przywożonych do Irlandii Północnej z reszty królestwa przy jednoczesnym utrzymaniu otwartej granicy między Ulsterem a Republiką Irlandii.
Jednak to wojna w Ukrainie najbardziej przyczyniła się do zbliżenia Paryża z Londynem. Gdy Ameryka pozostaje skoncentrowana na rywalizacji z Chinami, Macron uważa, że dwie największe potęgi wojskowe Europy Zachodniej muszą ściślej współdziałać. W czasie piątkowych rozmów zostanie więc poruszona kwestia wspólnych zakupów pocisków, koordynacji pomocy dla Ukrainy, zapewniania interoperatybilności myśliwców nowej generacji, nad którymi pracują równolegle Brytyjczycy i Francuzi. Z tego rozwoju wypadków nie może nie cieszyć się Wołodymyr Zełenski. Londyn do tej pory był bowiem wyraźnie bardziej stanowczy od Paryża, gdy idzie o sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji. Teraz to się może zmienić.