Karol III, nowy król Wielkiej Brytanii

To się już stało, choć nie było ceremonii. W chwili śmierci królowej Elżbiety II, Karol - książę Walii - przejął władzę w brytyjskiej monarchii. Zanim zostanie koronowany, musi stać się zadość tradycji. I praktyce królewskiego dworu.

Publikacja: 08.09.2022 21:25

Karol III, nowy król Wielkiej Brytanii

Foto: AFP

mk

Czytaj więcej

Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania i świat żegnają królową

Po pierwsze, imię

To była jedna z pierwszych decyzji nowego króla: być Karolem III, czy też przyjąć inne imię. Jego dziadek, Jerzy VI miał na imię Albert, ale rządził, używając jednego ze swoich drugich imion. Karol ma jeszcze trzy imiona – Filip, Artur i Jerzy.

Czytaj więcej

Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii. Wydał oświadczenie

Uroczystości formalne

Karol zostanie oficjalnie ogłoszony królem w ciągu 24 godzin od śmierci Elżbiety II. Ma to tradycyjnie miejsce w St James's Palace w Londynie przed obliczem zwoływanej specjalnie Rady Akcesyjnej. Składa się ona z członków Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, czyli grupy byłych i obecnych posłów, a także kilku wyższych urzędników państwowych, komisarzy Wspólnoty Narodów i Lorda Burmistrza Londynu. Teoretycznie – ponad 700 osób. W ostatniej takiej Radzie Akcesyjnej w 1952 roku, udział wzięło 200 osób.

Śmierć królowej Elżbiety II w trakcie posiedzenia Rady – ale jeszcze bez udziału Karola - zostanie ogłoszona przez Lorda Przewodniczącego Tajnej Rady, obecnie funkcję tę pełni posłanka Penny Mordaunt. Tradycyjnie składają się na to modlitwy i pochwały odchodzącego monarchę oraz wyrażające oddanie nowemu.

Pierwsza deklaracja króla

Dzień później Rada Akcesyjna spotyka się ponownie, tym razem wraz z królem. Karol nie wygłosi jednak „przysięgi”, formuły znanej na przykład z ceremonii zaprzysiężenia prezydenta USA. Złoży natomiast deklarację nowego króla i wypowie słowa dochowania wierności Kościołowi Szkocji. I wtedy rozlegną się fanfary trębaczy, a tuż po nich, z balkonu nad Friary Court w Pałacu św. Jakuba rozlegnie się zawołanie: „Boże chroń Króla”. W Hyde Parku, Tower of London i na statkach rozlegną się salwy honorowe, proklamacja ogłaszająca Karola jako króla zostanie odczytana również w Edynburgu, Cardiff i Belfaście.

Koronacja

To symboliczne zwieńczenie całego procesu zostawania królem, ale nie wydarzy się raczej w bliskiej przyszłości. Dla przykładu, królowa Elżbieta wstąpiła na tron w lutym 1952 roku, ale została koronowana dopiero w czerwcu 1953 roku. Sama koronacja – od 900 lat - odbywa się w Opactwie Westminsterskim. Karol będzie 40 monarchą tam właśnie koronowanym. Arcybiskup Canterbury nałoży na głowę Karola koronę Św. Edwarda, z litego złota, pochodzącą z 1661 roku. Waży ponad 2,2 kilograma, więc Karol będzie ją miał na głowie przez kilka chwil. Również dlatego, że jest to jeden z najcenniejszych klejnotów zgromadzonych w Tower of London. Nowy król złoży przysięgę koronacyjną, otrzyma także kulę i berło jako symbole swojej nowej roli.

Za uroczystość zapłaci brytyjski rząd. Koronacja króla jest bowiem uroczystością państwową, w przeciwieństwie do ślubów.

Polityka
Francis Fukuyama komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. „Spodziewam się ogólnej destabilizacji”
Polityka
Inauguracja Donalda Trumpa przeniesiona. Przyszły prezydent USA dał służbom trzy dni
Polityka
Co o Musku sądzą Niemcy i Brytyjczycy? Jednoznaczne wyniki sondażu
Polityka
Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Ostatni sondaż przed inauguracją Donalda Trumpa. Wiemy, co uważają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego