Karol zostanie oficjalnie ogłoszony królem w ciągu 24 godzin od śmierci Elżbiety II. Ma to tradycyjnie miejsce w St James's Palace w Londynie przed obliczem zwoływanej specjalnie Rady Akcesyjnej. Składa się ona z członków Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, czyli grupy byłych i obecnych posłów, a także kilku wyższych urzędników państwowych, komisarzy Wspólnoty Narodów i Lorda Burmistrza Londynu. Teoretycznie – ponad 700 osób. W ostatniej takiej Radzie Akcesyjnej w 1952 roku, udział wzięło 200 osób.
Śmierć królowej Elżbiety II w trakcie posiedzenia Rady – ale jeszcze bez udziału Karola - zostanie ogłoszona przez Lorda Przewodniczącego Tajnej Rady, obecnie funkcję tę pełni posłanka Penny Mordaunt. Tradycyjnie składają się na to modlitwy i pochwały odchodzącego monarchę oraz wyrażające oddanie nowemu.
Pierwsza deklaracja króla
Dzień później Rada Akcesyjna spotyka się ponownie, tym razem wraz z królem. Karol nie wygłosi jednak „przysięgi”, formuły znanej na przykład z ceremonii zaprzysiężenia prezydenta USA. Złoży natomiast deklarację nowego króla i wypowie słowa dochowania wierności Kościołowi Szkocji. I wtedy rozlegną się fanfary trębaczy, a tuż po nich, z balkonu nad Friary Court w Pałacu św. Jakuba rozlegnie się zawołanie: „Boże chroń Króla”. W Hyde Parku, Tower of London i na statkach rozlegną się salwy honorowe, proklamacja ogłaszająca Karola jako króla zostanie odczytana również w Edynburgu, Cardiff i Belfaście.
Koronacja
To symboliczne zwieńczenie całego procesu zostawania królem, ale nie wydarzy się raczej w bliskiej przyszłości. Dla przykładu, królowa Elżbieta wstąpiła na tron w lutym 1952 roku, ale została koronowana dopiero w czerwcu 1953 roku. Sama koronacja – od 900 lat - odbywa się w Opactwie Westminsterskim. Karol będzie 40 monarchą tam właśnie koronowanym. Arcybiskup Canterbury nałoży na głowę Karola koronę Św. Edwarda, z litego złota, pochodzącą z 1661 roku. Waży ponad 2,2 kilograma, więc Karol będzie ją miał na głowie przez kilka chwil. Również dlatego, że jest to jeden z najcenniejszych klejnotów zgromadzonych w Tower of London. Nowy król złoży przysięgę koronacyjną, otrzyma także kulę i berło jako symbole swojej nowej roli.