Aktualizacja: 07.02.2022 19:42 Publikacja: 07.02.2022 19:42
Foto: AFP
Andrzej Duda przyjechał do Brukseli po raz pierwszy w czasie drugiej kadencji (zdominowanej przez pandemię i ograniczone możliwości podróżowania), żeby przedstawić liderom unijnych instytucji swój pomysł na rozwiązanie pata w relacjach Warszawy z Brukselą. W ubiegłym tygodniu prezydent ogłosił inicjatywę ustawodawczą, której celem jest zmiana zasad funkcjonowania Sądu Najwyższego, a przede wszystkim likwidacja uznanej przez Unię za nielegalną Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Polska jest w sporze z Brukselą o praworządność praktycznie od początku dojścia PiS do władzy pod koniec 2015 roku. Ale najostrzejszym przejawem tego sporu jest właśnie działanie Izby Dyscyplinarnej SN, której rozwiązanie nakazał już unijny Trybunał Sprawiedliwości. Brak reakcji ze strony Polski spowodował, że Bruksela zablokowała środki z unijnego Funduszu Odbudowy (24 mld euro dotacji i 12 mld euro tanich pożyczek) i grozi także wstrzymaniem pieniędzy z unijnego budżetu w ramach nowego mechanizmu warunkowości. Celem inicjatywy prezydenta jest odblokowanie tych pieniędzy.
9 maja – zaledwie tydzień przed ciszą wyborczą – odbyła się kolejna debata prezydencka. Którzy kandydaci i które...
PKW twierdzi, że nie wpłynęło do niej sprawozdanie finansowe partii Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena – dowiedzia...
Większość Polaków sceptycznie podchodzi do wyjaśnień składanych przez Karola Nawrockiego w sprawie mieszkania Je...
Jak ujawnienie przez media sprawy drugiego mieszkania Karola Nawrockiego wpłynęło na poparcie dla „obywatelskieg...
Jarosław Kaczyński został w Sejmie zapytany przez dziennikarzy o dokument opublikowany przez Interię, w którym K...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas