Reklama
Rozwiń

Grecy "spychali" imigrantów na morze? Rzecznik KE chce śledztwa

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w sprawie doniesień niemieckich mediów - dziennika "Der Spiegel" i telewizji ARD - na temat tzw. pushbacków, które miały przeprowadzać wobec nielegalnych imigrantów władze Grecji i Chorwacji, konieczne jest wszczęcie śledztwa.

Publikacja: 07.10.2021 14:25

Imiganci na plaży w Turcji

Imiganci na plaży w Turcji

Foto: PAP/EPA

arb

Z doniesień niemieckich mediów wynika, że funkcjonariusze sił greckich i chorwackich przeprowadzający tzw. pushbacki - czyli "przepychanie" nielegalnych imigrantów na drugą stronę granicy - czasem ukrywali swoją tożsamość w czasie takich działań.

Niemieckie media mają dysponować 11 nagraniami takich operacji, przeprowadzanych przez chorwacką policję w Bośni i Hercegowinie, a także nagranie działań greckiej Straży Przybrzeżnej, która zmusza imigrantów, by opuścili brzeg kraju i znów znaleźli się na Morzu Egejskim. 

Reuters nie zdołał zweryfikować tych doniesień.

Czytaj więcej

Frontex w poważnych tarapatach

- Komisja Europejska zdecydowanie sprzeciwia się praktyce pushbacków i wielokrotnie podkreślała, że takie praktyki są nielegalne, a rządy krajów mają obowiązek prowadzenia śledztwa ws. takich oskarżeń, aby ustalić fakty i właściwie zareagować na jakiekolwiek naruszanie prawa - podkreślił rzecznik KE.

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bozinovic w reakcji na te doniesienia poinformował, że policja przeprowadzi śledztwo w tej sprawie. Jak dodał chorwacka Straż Graniczna działa zgodnie z prawem i nie toleruje żadnych przypadków nadużywania władzy.

Niemieckie media mają dysponować nagraniami dokumentującymi akcje, w czasie których dochodziło do tzw. pushbacków

Grecki resort ds. imigracji ma wkrótce wydać oświadczenie w sprawie oskarżeń niemieckich mediów.

Zgodnie z prawem międzynarodowym osoby, które poproszą o azyl w danym kraju, nie mogą być odesłane w miejsce, gdzie ich życie lub zdrowie mogą być zagrożone.

Jednak zasada ta była w ostatnich latach często ignorowana w Europie w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki.

Polityka
Viktor Orbán podsumował rok: Putin uczciwym partnerem, Netanjahu - dobrym przyjacielem
Polityka
Koniec seminarium duchownego w Pińsku. Brak powołań czy kolejny cios w Kościół katolicki?
Polityka
Imigracyjny problem USA. Donald Trump chce pobić wynik Baracka Obamy
Polityka
Czwarty tydzień protestów w Gruzji. Fala demonstracji nie ustaje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Polityka
USA: 37 więźniów uniknie kary śmierci. Tak zdecydował Joe Biden
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku