Minister edukacji odpowiadał też na pytania dotyczące nowej listy lektur, która wzbudziła sporo krytyki dzięki zamieszczeniu na niej m.in. dzieł Jana Pawła II. Ta i inne zmiany forsowane przez resort edukacji, jak przyznanie kuratorom decydującego głosu w kwestii obsady stanowisk dyrektorów szkół czy zmiany w programie nauczania stały się przyczynkiem do powstania akcji społecznej "Wolna szkoła". Zaangażowało się w nią ponad 30 organizacji skupionych w Sieci Organizacji Społecznych dla edukacji.
Czarnek stwierdził, że ministerstwo nie narzuca obligatoryjnie do "aplikowania" uczniom konkretnych pozycji, zwłaszcza że - jak zapewnił - są to w 99 proc. lektury uzupełniające. Zaś ktoś, kto mówi o "wolnej szkole, niech nie zniewala jej swoją lewacką wizją".
- Ci ludzie z lewicy i ze środowiska lewackiego muszą zrozumieć, że są mniejszością w tym kraju i żyje również większość, która również potrzebuje tolerancji – mówił Przemysław Czarnek.
W audycji padło również pytanie o reasumpcję głosowania w Sejmie w dniu, w którym głosowano ustawę anty-TVN. Posłowie opozycji wnioskowali o przesunięcie posiedzenia i ten wniosek został przez Sejm przyjęty. Marszałek Witek zarządziła jednak reasumpcję, m.in. na wniosek Pawła Kukiza i jego posłów, którzy mieli się "pomylić" podczas głosowania.
Autopromocja
Orzeł Innowacji
Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.
WEŹ UDZIAŁ
Czarnek stwierdził, że Kukiz został wprowadzony w błąd, a błąd ten został naprawiony "większością sejmową w sposób demokratyczny". Pawła Kukiza nazwał "wiernym swoim ideałom wspaniałym politykiem", "wielkim demokratą" i "dzielnym mężczyzną".
- Drogi panie Pawle, drogi panie pośle Kukiz, jesteśmy z panem - zapewnił minister edukacji.