Reklama

Benjamin Netanjahu nie stworzył rządu. Będą wybory w Izraelu

Premier Benjamin Netanjahu do dziś miał czas na stworzenie nowego rządu. Członkowie parlamentu zagłosowali za rozwiązaniem Knesetu. Przyspieszone wybory odbędą się we wrześniu.

Aktualizacja: 29.05.2019 23:19 Publikacja: 29.05.2019 23:16

Benjamin Netanjahu nie stworzył rządu. Będą wybory w Izraelu

Foto: AFP

To pierwsza w historii sytuacja, by po wyborach w Izraelu kandydatowi na premiera nie udało się utworzyć koalicyjnego rządu. Negocjacje w tej sprawie trwały siedem tygodni. Rozmowy nie przyniosły efektu, a członkowie parlamentu zagłosowali za rozwiązaniem Knesetu.

Gdyby Netanjahu udało się utworzyć rząd, zostałby premierem Izraela po raz piąty, co nie wydarzyło się wcześniej w historii.

Czytaj także: Izrael: Urząd premiera lub więzienie

Za rozwiązaniem parlamentu głosowało 74 członków Knesetu, przeciw było 45. Przyspieszone wybory w Izraelu odbędą się 17 września.

Reklama
Reklama

Negocjacje w sprawie utworzenia rządu trwały do późnego wieczora. Netanjahu był bliski porozumienia, jednak zabrakło zgody ze strony byłego ministra obrony Avigdora Liebermana, którego Nasz Dom Izrael zdobył w wyborach tylko pięć mandatów, jednak był ważnym elementem w negocjacjach.

Po wyborach wydawało się, że Netanjahu nie będzie miał problemu z utworzeniem rządu. Zagwarantować miało to 35 miejsc w parlamencie.

Polityka
USA negocjowały z Iranem w Omanie. „Bardzo poważne rozmowy”
Igrzyska Olimpijskie
Antonio Tajani dla „Rzeczpospolitej”: Igrzyska olimpijskie dla pokoju, od zaraz!
Polityka
„Materiał ekstremistyczny". Książka Michaiła Chodorkowskiego zakazana w Rosji
Polityka
Keir Starmer przeprasza ofiary Epsteina. Czy premier Wielkiej Brytanii utrzyma stanowisko?
Polityka
Wiadomo, co stało się z koroną skradzioną z Luwru. Muzeum pokazało zdjęcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama