Norwegia i Szwecja spierają się przez renifera

Ministerstwa rolnictwa Norwegii i Szwecji spierają się o to w jaki sposób uregulować prawnie kwestię migracji reniferów między oboma krajami. Powodem zaognienia w ostatnim czasie sporu był renifer, który przekroczył granicę między Norwegią a Szwecją - informuje thelocal.no.

Aktualizacja: 07.10.2017 09:50 Publikacja: 07.10.2017 09:22

Norwegia i Szwecja spierają się przez renifera

Foto: 123RF

Jon Georg Dale, norweski minister rolnictwa stwierdził, że Szwedzi "mogą sami sobie dziękować za ten konflikt". To bowiem strona szwedzka nie chciała przedłużyć porozumienia z 1972 roku regulującego kwestię migracji reniferów wypasanych przez zamieszkujących pogranicze szwedzko-norweskie Saamów, które wygasło w 2005 roku. 

Norweski minister zapowiada opracowanie przepisów, które zmniejszą liczbę zwierząt migrujących przez granicę. Problemem jest bowiem - jak tłumaczy Dale - fakt, iż liczba szwedzkich reniferów na norweskich pastwiskach rośnie, podczas gdy dla norweskich reniferów brakuje pastwisk.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Sekretarz bezpieczeństwa USA okradziona w Waszyngtonie. Straciła torebkę z dokumentami
Polityka
Nowe problemy Pete'a Hegsetha. Donald Trump broni swojego sekretarza obrony
Polityka
Sondaż: Coraz mniej Amerykanów zadowolonych z Donalda Trumpa
Polityka
Nowa afera wokół Pete'a Hegsetha. Znów miał ujawnić tajne wojskowe informacje na czacie Signal
Polityka
J.D. Vance, kontrowersyjny katolik z wyboru. Ostatni gość papieża Franciszka