Reklama
Rozwiń

Podatek od spadku: nie tylko opieka przez całą dobę da ulgę

Spadkobierca, który za pieczę nad niespokrewnionym spadkodawcą dziedziczy po nim mieszkanie, może liczyć na zwolnienie z podatku, także gdy podopieczny przebywał w domu opieki.

Publikacja: 02.03.2023 07:41

Podatek od spadku: nie tylko opieka przez całą dobę da ulgę

Foto: Adobe Stock

W środę Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę spadkobiercy, któremu fiskus odmówił zwolnienia przy dziedziczeniu nieruchomości po obcej dla niego osobie.

Spór dotyczył specjalnego zwolnienia przewidzianego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Mówiąc w dużym skrócie, pozwala on nie płacić daniny przy nabyciu – głównie w drodze spadkobrania – nieruchomości od jej powierzchni do 110 mkw. W sprawie chodziło o podatnika z III grupy, czyli osobę niespokrewnioną. W tym przypadku ulga uzależniona jest od sprawowania opieki nad wymagającym jej spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata.

Czytaj więcej

Odziedziczone M da się zbyć od ręki

Podatnik podjął się opieki nad kolegą z dzieciństwa z zespołem Downa. Na podstawie porozumienia z nim samym i z jego ojcem przez lata – w tym po śmierci rodzica – zajmował się nim i dbał o jego interesy. Schody zaczęły się, gdy podopieczny zmarł, a opiekun dostał w spadku po nim 57-metrowe mieszkanie.

Fiskus uznał, że podatnik spełnia wszystkie warunki do ulgi poza jednym – nie sprawował faktycznej opieki nad wymagającym jej spadkodawcą. Mężczyzna na stałe przebywał w domu opieki, więc spadkobierca nie nabył ulgi. Fiskus wystawił więc słony rachunek na ponad 60 tys. zł podatku od spadku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zgodził się, że skarżący tylko pomagał w opiece. Dach nad głową, wyżywienie i całodobową opiekę sprawowała placówka.

Inaczej uznał NSA. Zgodził się, że sporna opieka musi być sprawowana osobiście i i faktycznie. Jednak nie oznacza to, że umowy o nią nie może zawrzeć z osobą, która przebywa w placówce. Opiekę należy odnosić do danej sytuacji, a w przepisie nie ma mowy, że ma być wyłączna. Zwłaszcza że, jak zauważyła sędzia sprawozdawca Anna Juszczyk-Wiśniewska, w niektórych sytuacjach byłaby ona ze szkodą dla spadkodawcy, bo nie każdy opiekun może ją zapewnić całodobowo sam na najwyższym poziomie.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: III FSK 1722/21

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku