Chory na nowotwór zapłaci podatek od odszkodowania za brak informacji o chorobie - interpretacja podatkowa

Odszkodowaniem od lekarzy, którzy nie poinformowali pacjenta o ciężkiej chorobie, należy podzielić się ze skarbówką.

Publikacja: 26.03.2021 06:37

Chory na nowotwór zapłaci podatek od odszkodowania za brak informacji o chorobie - interpretacja podatkowa

Foto: Adobe Stock

Państwo nie powinno zarabiać na czyjejś chorobie. Ten argument fiskusa nie przekonuje. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Kobieta zrobiła profilaktycznie mammografię. Wykryto u niej raka. Zakład medyczny poinformował ją o tym dopiero pół roku później, i to po jej natarczywym upominaniu. Gdyby dowiedziała się wcześniej, mogłaby przejść operację oszczędzającą (czyli wycięcia kawałka piersi) i kurację lekami hormonalnymi zapobiegającą nawrotowi choroby. Na to było jednak już za późno. Kobieta straciła pierś i miała przerzut w węźle chłonnym. Musiała się poddać skomplikowanej i kosztownej terapii.

Czytaj też: 350 tys. zł zadośćuczynienia za błąd medyczny sprzed 15 lat

Po kilku miesiącach pertraktacji z placówką jej szefowie zgodzili się wypłacić 91 tys. zł odszkodowania. Na tę kwotę składa się m.in. zwrot kosztów badania i rekonstrukcji piersi oraz zadośćuczynienie za pogorszenie stanu zdrowia i zwiększone ryzyko szybkiego zgonu.

Czy otrzymane z kliniki pieniądze są opodatkowane? Kobieta twierdzi, że nie. Argumentuje, że państwo nie powinno wyciągać ręki po pieniądze chorej osoby i że zarabianie na czyjejś utracie zdrowia jest nie w porządku. Co na to fiskus? Powołał się na zasadę powszechności opodatkowania, zgodnie z którą każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych. Przypomniał, że w świetle ustawy o PIT przychodem jest każda forma przysporzenia majątkowego. Może być nieopodatkowany tylko wtedy, gdy przepis tak stanowi. Zasada powszechności opodatkowania zakazuje domniemania istnienia przywileju podatkowego. Powinien on wynikać z ustawy.

Chora kobieta musi więc zapłacić podatek od odszkodowania. Fiskus nie znalazł podstaw do żadnej ulgi.

Wprawdzie ustawa o PIT przewiduje zwolnienia dla odszkodowań, ale pod pewnymi warunkami. W tej sprawie nie zostały spełnione. Przykładowo art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku są odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Tymczasem w opisanej sytuacji pieniądze od placówki medycznej zostały wypłacone na podstawie porozumienia pozasądowego.

Otrzymana przez kobietę kwota jest przychodem z tzw. innych źródeł. Trzeba ją wykazać w zeznaniu i po zsumowaniu z innymi przychodami i wyliczeniu dochodu zapłacić podatek według skali (może to być nawet 32 proc.).

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011.864.2020.2.AK

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski