an Maciejewski: Benedyktyni zbudowali Europę

Przegraliśmy. Istnieją co prawda jeszcze takie miejsca jak Polska, gdzie wciąż można się łudzić, że jest inaczej, ale im szybciej zdamy sobie sprawę z politycznej, kulturowej i społecznej klęski chrześcijaństwa, tym lepiej. Tym szybciej będzie można przejść do etapu wyciągania wniosków. A więc: uczcie swoje dzieci prostych zawodów, poślijcie je raczej na dekarzy niż na studia, bo jeżeli będziecie im uparcie przekazywać tradycyjną wizję rodziny i moralności, wejdziecie w otwarty konflikt z waszymi państwami; a trzeba wam wiedzieć, że w nowym wspaniałym świecie droga do kariery będzie dla myślozbrodniarzy szczelnie zamknięta. Łączcie się w małe, ale pewne – siebie nawzajem i tego, w co wierzycie – wspólnoty. Czytajcie klasyków swoich Kościołów: katolicy świętego Tomasza, prawosławni Jana Chryzostoma, ewangelicy Lutra. I nie miejcie złudzeń, jesteście wygnańcami w Babilonie.

Publikacja: 31.01.2020 18:00

an Maciejewski: Benedyktyni zbudowali Europę

Foto: AdobeStock

Tyle, w największym skrócie, ma do powiedzenia chrześcijanom Rod Dreher, autor głośnej, wydanej w Polsce kilkanaście miesięcy temu książki „Opcja Benedykta. Jak przetrwać czas neopogaństwa". Uciekajcie, jak Benedykt z Nursji uciekł ze zgliszcz Cesarstwa Rzymskiego; znajdźcie swoje eremy, twórzcie małe, świeckie klasztory, bo tylko tak przetrwacie.

Argumentacja Drehera jest logiczna, a przytaczane przez niego przykłady – więcej niż sugestywne, tylko nastrój jakby nie ten. Jakiś taki mało benedyktyński. Święty Benedykt nie został patronem Europy i duchowym ojcem całego zachodniego monastycyzmu dlatego, że w toku chłodnej analizy stworzył kompleksowy program odrodzenia Europy przez rozbudowaną sieć klasztorów. Pewnie gdyby usłyszał o „opcji Benedykta", nie bardzo wiedziałby, o co chodzi. Swoją misję zrozumiał, kiedy właściwie był jeszcze dzieckiem, i tchnął w nią – jak pisał John Henry Newman – „poetycko-romantyczny poryw i prostotę wieku chłopięcego". Jego umysł buzował od złudzeń w stopniu podobnym do tego, w jakim głowa Drehera jest od nich wolna. Wydawało mu się, że każde zajęcie jest swoim własnym celem, a każdy dzień sam w sobie znajduje dopełnienie. Że nie trzeba mu planów, strategii ani opcji.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku