Aktualizacja: 09.04.2020 15:17 Publikacja: 10.04.2020 18:00
Cracovia (przed meczem z Admirą w Wiedniu, w roku 1920) była pierwszym klubem, który rozegrał zwycięski mecz o mistrzostwo Polski. 25 kwietnia 1920 roku pokonała Jutrzenkę Kraków
Foto: materiały prasowe
W kwietniu 1920 roku PZPN ogłosił listę około 50 piłkarzy, wytypowanych do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Antwerpii. Pochodzili z Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Poznania, Przemyśla i Stanisławowa. Ze Lwowa było 12, z Krakowa aż 29. Kadrę ustalono na podstawie meczów towarzyskich między klubami. Innego kryterium nie było.
Dopiero 25 kwietnia rozpoczęły się mecze o tytuł mistrza Polski. Jako pierwsi wyszli na boisko piłkarze Cracovii i żydowskiego klubu Jutrzenka Kraków. Pasy wygrały 8:0. Tak zaczynała się historia mistrzostw Polski, które w formie ligi toczą się od roku 1927.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Jagiellonia jest o krok od awansu do najlepszej szesnastki Ligi Konferencji. W czwartkowym rewanżu w Białymstoku z TSC Bačką Topola nie musi wygrać, ale dla klubowej polskiej piłki nożnej zwycięstwo jest na wagę złota.
Ordo Iuris przegrało w sądzie z Radosławem Sikorskim. Sąd oddalił apelację w sprawie określenia organizacji przez polityka mianem „fundamentalistycznej sekty”. W tle uchwały o tzw. „strefach wolnych od LGBT”.
Z turnieju w Dubaju hurtowo odpadają zawodniczki z czołówki rankingu. Iga Świątek trzyma się jednak mocno i jest już w ćwierćfinale. Musiała jednak mocno się napracować, aby wyeliminować Dajanę Jastremską (48. WTA).
„Mamy potwierdzenie spadku szczątków rakiety SpaceX na terytorium Polski” – stwierdził we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor portalu „Z głową w gwiazdach”.
„Papież miał spokojną noc” – poinformował we wtorek Watykan, odnosząc się do stanu zdrowia papieża Franciszka, który przebywa w Poliklinice Gemelli w Rzymie z powodu obustronnego zapalenia płuc.
W badaniu ośrodka Opinia24 dla RMF FM respondentów spytano, czy Polska powinna przyjmować imigrantów relokowanych do naszego kraju z innych państw UE.
Trwały pokój zachęci do powrotu pokaźną część z 800 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Nietrwały, z ryzykiem kolejnej wojny, zatrzyma ich, ale skłonić może polskie władze do odwieszenia powszechnego poboru.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas