Kanthak i Margot na kakao u Janion

Mówić, że Maria Janion była postacią niedocenianą, to właściwie nic nie powiedzieć. Pamiętam, jak przed kilku laty otrzymałem zaproszenie na dwa jubileusze. Pierwsze dotyczyło pewnej gwiazdki serialowej, która wydała książkę o miłości. Drugie – jubileuszu Marii Janion. Skoro na jubileusz gwiazdki wynajęto pół eleganckiego hotelu, to na jubileusz Janion powinno się wynająć nie skromny dom literatury, jak to uczyniono, lecz Zamek Królewski, a może nawet Wawel. Tylko, czy pani profesor tego akurat by chciała? Już lepiej przyjęłaby sesje naukowe zorganizowane na Uniwersy-tecie Warszawskim, Gdańskim i Łódzkim, ale też Wileńskim, bo urodziła się przecież w podwileńskich Mońkach. Dokładnie 128 lat po Mickiewiczu.

Publikacja: 18.09.2020 18:00

Kanthak i Margot na kakao u Janion

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Była gigantem myśli, dla wielu opoką i epoką. Jej prace zmieniły oblicze polskiej humanistyki (ten patos nie jest tu wcale przesadą). Jej wydana w 1974 roku „Gorączka romantyczna" wyprowadziła, jak pisano, polski romantyzm z getta pojęć historycznoliterackich. Ukazała go tak, że stał się kluczem do rozumienia współczesności. Ale był też afirmacją swobody i wolności.

Pamiętam jak my, studenci polonistyki, zaczytywaliśmy się w serii „Transgresje", której poszczególne tomy układają się w zestaw najważniejszych tematów nowożytnej antropologii: „Galernicy wrażliwości", „Osoby", „Maski", „Odmieńcy", „Dzieci". Zachęcały nas do odważnego myślenia o polskiej literaturze i kulturze. Zapoznawały też ze słabo znanymi w Polsce autorami, takimi jak: Laing, Sontag, Bataille, Klossowski, Genet, Foucault. Wtedy były to książki pożądane, dziś niektóre mogłyby uchodzić wręcz za zakazane. „Transgresje", „Galernicy wrażliwości", „Odmieńcy" – wypo-wiedzmy te słowa i spójrzmy w tęczówkę rzecznika praw dziecka i ministra edukacji. Dostaną gorączki, niekoniecznie romantycznej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne