Aktualizacja: 03.04.2021 18:24 Publikacja: 02.04.2021 13:28
Foto: Plus Minus
Święta Wielkiej Nocy i okres przygotowania do nich sprawiają wrażenie doskonałej analogii dzisiejszych czasów. Wpierw czterdziestodniowy okres postu, wstrzemięźliwości i wyrzeczeń, które wieńczy Zmartwychwstanie. Czy nie przypomina to sytuacji pandemicznej? Gdy zamknięci w domach, przymuszeni do ograniczeń kolejnymi lockdownami, czekamy na wyzwolenie z więzień własnych mieszkań, żyjąc nadzieją na wybawienie. Nasze własne zmartwychwstanie do świata żywych.
W otwierającym świątecznego „Plusa Minusa” edytorialu redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota porównuje tegoroczną Wielkanoc do tej z 1982 r. – pierwszej w stanie wojennym. Łączy je zarówno atmosfera, jak i stan wyjątkowy – bo w nim przyszło nam dziś znów żyć. Łączy je też nadzieja.
Podobne są również mody. Jak choćby ta związana z przyjmowaniem psów. Jak wspominają kynolodzy z wieloletnim doświadczeniem, po raz ostatni podobną modę obserwowaliśmy w Polsce właśnie… w stanie wojennym. Pies stał się przepustką na wolność, poprawiając wielu osobom ich stan psychiczny i zmuszając do ruchu, wyrywania się z mieszkań. Tylko czy zwierzęta nie staną się ofiarami tej mody, gdy już tylko skończy się pandemia i ich właściciele nie będą już mieli dla nich tyle czasu? O tym w świątecznym „Plusie Minusie” pisze Aneta Wawrzyńczak.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Jak zapowiedział papież Franciszek, Kościół katolicki gotowy jest zaakceptować wspólną dla wszystkich chrześcijan datę obchodów Wielkanocy.
Mieszkańcy narzekają na huk i urazy przez nie spowodowane, ekolodzy mówią o toksycznych substancjach w nich zawartych, a organizacje walczące o prawa zwierząt powtarzają, że fajerwerki narażają je na strach i cierpienie.
Wieloletni redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” został uhonorowany nagrodą dla najlepszego dziennikarza gospodarczego 2024 roku za całokształt dorobku.
Żywe choinki cięte można oddać do bioodpadów, a tym z korzeniami - dać nowe życie: zasadzić na wiosnę we własnym ogródku lub oddać do lasu.
Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek i rycerzy wyruszą 6 stycznia, w samo południe, sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tradycyjne Orszaki Trzech Króli przejdą także ulicami innych miast i wsi w Polsce.
Świętowanie jest zachwytem. Święte dni są po to, żeby wewnętrzna natura rzeczy wyszła na wierzch, rozbłysła jaśniej, tak by można się było nią w spokoju napawać.
Po tym, jak wigilia Bożego Narodzenia stanie się dniem wolnym od pracy, wymiar czasu pracy wszystkich pracowników – również tych zatrudnionych w handlu – zmniejszy się o 8 godzin.
Blisko 1200 pożarów, prawie dwa razy więcej niż rok temu; 14 862 interwencje policji, wielu rannych w wypadkach, spowodowanych wybuchającą petardą. To była pracowita noc dla straży pożarnej, policji i ratowników medycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas