Jak Sowieci narody deportowali

80 lat temu jedną po drugiej organizowano wielkie wywózki ludności z tej części Polski, która trafiła pod sowiecką okupację. Ale Polacy nie byli jedynymi ofiarami masowych deportacji. Sowieci stosowali je na niewyobrażalną skalę wobec przedstawicieli 60 narodów.

Publikacja: 13.03.2020 18:00

Zesłania na Sybir były jednym ze sposobów oczyszczania społeczeństwa z nieprawomyślnych elementów w

Zesłania na Sybir były jednym ze sposobów oczyszczania społeczeństwa z nieprawomyślnych elementów w carskiej Rosji. Na zdjęciu polscy inżynierowie-zesłańcy na rzece Ural w 1915 r.

Foto: Forum

Polacy byli represjonowani przez Sowietów na masową skalę. Jeśli zliczymy ofiary sowieckich represji i zbrodni, które dotknęły Polaków i polskich obywateli, okaże się, że ich liczba zdecydowanie przekracza milion. Chodzi tu o ofiary wszystkich represji, począwszy od deportacji ludności polskiej zamieszkującej Związek Sowiecki w latach 30. XX wieku, poprzez zbrodnie popełnione w trakcie tzw. operacji polskiej NKWD (1937–1938), deportacje z zajętych przez Sowietów polskich ziem wschodnich w czasie II wojny światowej, represje wobec polskich jeńców ze zbrodnią katyńską na czele, aresztowania i umieszczanie w łagrach gułagu, przymusowe wcielanie do Armii Czerwonej, a skończywszy na deportacjach ludności polskiej, która pozostała na terenach zagarniętych przez Związek Sowiecki po wojnie. Faktem jednak jest, że w podobny sposób władze sowieckie traktowały całą ludność imperium, a także wszystkie ziemie, które choć przez chwilę były opanowane przez Armię Czerwoną.

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach