Wirus zniknie, inwigilacja zostanie

W dyskusji między technologicznymi optymistami a pesymistami epidemia koronawirusa zdaje się z pozoru dostarczać całymi garściami argumenty tym pierwszym. Choć w nauczaniu na odległość polska edukacja stawia dopiero pierwsze kroki, nauczyciele zaczęli prowadzić zajęcia przez internet, szkoły w sieci zadają dzieciom lekcje, a uczniowie w domach przy komputerach się uczą. Rozmaite narzędzia pozwalają również ich rodzicom pracować, nie wychodząc z domu – choćby organizując telekonferencje. Eksperci wypowiadają się dla telewizji czy stacji radiowych, nie opuszczając swych mieszkań.

Aktualizacja: 17.04.2020 19:09 Publikacja: 17.04.2020 00:01

Wirus zniknie, inwigilacja zostanie

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Zobaczyliśmy w ostatnich dniach dziesiątki nowych aplikacji i pomysłów, jak wykorzystać czas kwarantanny. Cieszymy się, że technologie streamingu rozrywki są już na tyle dostępne, że nadrabiamy zaległości filmowe, serialowe czy płytowe.

Technologie okazały się też niezwykle pomocne dla osób wierzących. Parafie, zakony i kaznodzieje szybko dostosowali się do wymogów nowej sytuacji, więc można przebierać w transmisjach na żywo z różnych kościołów, do których chcieliśmy się wybrać. Msza święta z Jasnej Góry? Proszę bardzo! Msza konwentualna u krakowskich dominikanów? Żaden problem. Świetna msza dla dzieci ks. Marcina Żurka? 30 sekund, by wyszukać kanał parafii z warszawskiego Ursynowa. Pojęcie churchingu (wybierania sobie „fajnych" mszy) nabiera w czasie epidemii zupełnie nowego znaczenia. Podobnie jak pojęcie nowej ewangelizacji. Ponad 600 tys. wyświetleń wielkopostnej nauki o. Adama Szustaka w ciągu kilku dni? Coś, co wydawało się nie do pomyślenia jeszcze jakiś czas temu, dziś staje się oczywistością.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne