Reklama
Rozwiń

Jak krzywda spłodziła nienawiść

Dawny zarzut luddystów walczących z fabrykantami przypomina o sobie dzisiaj, gdy ludzie dysponujący technologią i kapitałem wprzęgają umiejętności, doświadczenie i wiedzę milionów pracowników fabrycznych i biurowych w proces, który pozbawi ich wszystkich pracy.

Publikacja: 13.06.2025 15:00

Scena z komedii Mike’a Judge’a „Życie biurowe” z 1999 roku. Pracownicy, sfrustrowani zwolnieniami, k

Scena z komedii Mike’a Judge’a „Życie biurowe” z 1999 roku. Pracownicy, sfrustrowani zwolnieniami, korporacyjną harówką i faktem, że rządzą nimi ignoranci, rozładowują tłumioną wściekłość na kopiarce

Foto: United Archives GmbH/Alamy/be&w United Archives GmbH/Alamy/be&w

Książka Briana Merchanta, „Krew w maszynie. Luddyści i pierwszy bunt przeciwko technologicznym gigantom”, przeł. Grzegorz Ciecieląg, ukazała się pod koniec maja nakładem wydawnictwa bo.wiem, Kraków 2025.

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji

Pozostało jeszcze 99% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie