Aktualizacja: 23.02.2025 16:05 Publikacja: 11.10.2024 17:00
Cristiano Ronaldo (z prawej) wciąż gra w reprezentacji Portugalii, choć niektórzy uważają, że bierze drużynę narodową za zakładnika
Foto: PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP
Plus Minus: Kim dla Portugalczyków jest dziś Cristiano Ronaldo? W rozważaniach mediów i dyskusjach kibiców pozostaje pomnikiem bez rysy czy powoli zmienia się w karykaturę samego siebie?
Wcześniej faktycznie można było chyba mówić o wizerunku bez skazy, ale od pewnego czasu postrzeganie Cristiana Ronaldo przez Portugalczyków robi się coraz bardziej niejednoznaczne. Oczywiście, nikt nigdy nie będzie odbierał mu gigantycznych zasług dla Portugalii, zwłaszcza że mówimy o sportowcu utożsamiającym się mocno nie tylko z krajem, ale też Maderą jako miejscem pochodzenia. Jego lokalny patriotyzm to nie tylko deklaracje, ale np. realny wkład w akcje charytatywne czy pomoc terenom dotkniętym klęskom żywiołowym. Jednocześnie mniej więcej od mundialu w Rosji (2018), czyli pierwszego z przegranych turniejów po portugalskim triumfie na Euro 2016, wartość sportowa Ronaldo w reprezentacji bywa delikatnie podważana. Na dodatek, choć te sfery są oceniane najczęściej osobno, na całościowy odbiór gwiazdora wpływa jego życie prywatne. Jest więc krytykowany za życie w oderwaniu od rzeczywistości, narcyzm czy egoizm.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
Premier Węgier ogłosił, że wprowadzi zwolnienia podatkowe dla matek dwojga bądź trojga dzieci, a także limit oprocentowania kredytów mieszkaniowych. W ten sposób Viktor Orbán szykuje się na wybory parlamentarne w 2026 roku.
Pojęcie „Instagrowa twarz” ma swoją następczynię: to „Meta Face” czyli „Meta twarz”. Czy sztuczna inteligencja wyznacza już standardy piękna w mediach społecznościowych?
W sytuacji, w której Donald Trump sygnalizuje gotowość porozumienia się z Władimirem Putinem ponad głowami Ukrainy i UE, wszyscy potrzebujemy więcej Europy. Inaczej w nowym świecie, który powstaje na naszych oczach, będziemy rozgrywani.
Po raz pierwszy w niemieckich wyborach takiego samego faworyta mają USA i Rosja. Skrajnie prawicowa AfD nie zostanie jednak dopuszczona do władzy. Ale jej hasła będą wpływały na politykę nie tylko Niemiec.
„Idiota” Mieczysława Wajnberga wyreżyserowany przez Krzysztofa Warlikowskiego na ostatnim festiwalu w Salzburgu otrzymał OPER! AWARD jako najlepsze przedstawienie roku.
Samorządy lokalne były i są filarem pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zmieniły się formy współpracy, ale część z nich prowadzona jest niezmiennie od trzech lat. Lokalna pomoc humanitarna to też wspieranie wielu miasteczek w Ukrainie.
Arabię Saudyjską opuścił niedawno Neymar, czyli najdroższy piłkarz świata, ale szejkowie są podobno gotowi pobić transferowy rekord, by sprowadzić z Realu Madryt jego rodaka Viniciusa Juniora.
W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego – historyka, dziennikarza i byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz. - Był wybitnym autorytetem w czasach, gdy świat niepewny, autorytety liche i potrzeba nam autorytetów prawdziwych, nienachalnych. Pan profesor był nieśmiały, mówił cicho i powoli, ale każde słowo miało siłę nieprawdopodobną - powiedział na Cmentarzu Żydowskim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas