„Przeboje PRL. Hity rocka”: Pokolenia z jednego rocka

Legenda dziennikarstwa muzycznego oraz najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce to świetnie dobrany duet. Jeden zna mnóstwo anegdot, drugi ma warsztat historyka.

Publikacja: 09.08.2024 17:00

„Przeboje PRL. Hity rocka”, Sławomir Koper, Marek Sierocki, Wydawnictwo Harde

„Przeboje PRL. Hity rocka”, Sławomir Koper, Marek Sierocki, Wydawnictwo Harde

Foto: mat.pras.

Na rocku wychowały się już (co najmniej) dwa pokolenia Polaków. Sam należę do generacji, dla której słuchanie muzyki było namiastką wolności. To pewnie dlatego sporo czytam na temat historii gatunku w Polsce. A jednak z książki duetu Sławomir Koper–Marek Sierocki dowiedziałem się wielu nowych rzeczy.

Autorów w zasadzie nie trzeba przedstawiać. W końcu Sierocki to legenda dziennikarstwa muzycznego, a Koper od lat jest najpopularniejszym pisarzem historycznym w Polsce. Najistotniejsze jest jednak, że to świetnie dobrany duet. Jeden z autorów zna mnóstwo anegdot, drugi ma warsztat historyka. Dzięki temu książkę czyta się jednym tchem, ale każda z opowieści o gwiazdach rocka czasów PRL ma ciekawie zarysowane tło. Bohaterowie zostali wybrani w taki sposób, że tworzą reprezentatywny obraz polskiej muzyki rockowej od połowy lat 60. do połowy 80. Znajdziemy tu więc historię Czerwonych Gitar, Breakoutu, Trubadurów, Maanamu, SBB i Perfectu.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Oswoić i zrozumieć Polskę
Plus Minus
„Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów”: Kiedy rodzice zmieniają się w influencerów
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Rok po 7 października Bliski Wschód płonie
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Robert M. Wegner: Kawałki metalu w uchu
Plus Minus
Jan Maciejewski: Pochwała przypadku
Plus Minus
„Pić czy nie pić? Co nauka mówi o wpływie alkoholu na zdrowie”: 73 dni z alkoholem