„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji

Dennis Lehane skomponował przejmujący kryminał z podtekstami społecznymi, w którym Boston sprzed pół wieku został oddany jak się patrzy.

Publikacja: 26.07.2024 17:00

„Ostatnia przysługa”, tłum. Mirosław P. Jabłoński, wyd. Rebis

„Ostatnia przysługa”, tłum. Mirosław P. Jabłoński, wyd. Rebis

Foto: mat.pras.

W1974 r. samochód z 9-letnim Dennisem zaplątał się między demonstrantów w Bostonie, protestujących przeciw zniesieniu segregacji rasowej w szkołach. Część dzieci ze szkół dla białych miała być przymusowo przeniesiona do szkół dla czarnych i vice versa. Lehane był przerażony manifestacją; wrócił do niej po latach w powieści „Ostatnia przysługa”.

Rasizm, bogato obecny w tle, nie jest jednak głównym tematem książki. Są nim starania Mary Pat o znalezienie swej nastoletniej córki, która nie wróciła na noc do domu. W irlandzkiej części Bostonu, gdzie Mary Pat wiąże koniec z końcem, takie zaginięcia nie są rzadkie, ale gdy dziewczyna nie wraca przez kolejne dni, matka bierze się do dzieła na serio. Przy okazji dowie się wielu paskudnych szczegółów, a także wejdzie w konflikt z mafijnymi władcami dzielnicy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta