Michał Szułdrzyński: Elon Musk na Wielkanoc

Dotąd takie rzeczy działy się wyłącznie w filmach science fiction. Albo w opowiadaniach z przełomu XIX i XX wieku, gdzie dzięki silnej woli ludzie gięli na odległość łyżeczki lub strącali filiżanki ze stołu.

Publikacja: 29.03.2024 10:00

Czy pomysł Elona Muska daje nadzieję na uzdrowienie ludzkości?

Czy pomysł Elona Muska daje nadzieję na uzdrowienie ludzkości?

Foto: AFP

Wiara w przekazywanie na odległość myśli sprawiła, że ludzie wynaleźli telegraf, a potem telefon, który pozwalał słuchać głosu osoby oddalonej o tysiące kilometrów. Ostatnio sytuacja rodem z fikcji zdarzyła się naprawdę. W drugiej połowie marca Noland Arbaugh jako pierwszy człowiek w historii umieścił wpis na platformie społecznościowej, nie używając klawiatury, lecz wyłącznie swojego umysłu. Jak to się stało? Arbaugh przeszedł w styczniu operację wszczepienia do mózgu implantu stworzonego przez firmę Elona Muska, Neuralink. Implant ten to coś w rodzaju routera – urządzenie komunikujące się z komputerami świata zewnętrznego, a z systemem nerwowym człowieka kontaktujące się za pomocą wiązki elektrod podłączonych wprost do wiązek nerwowych w mózgu.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu