Reklama

Prof. Mirosława Grabowska: W kampanii na razie mamy remis bez wskazania zwycięzcy

Szansą PiS jest to, że Unia Europejska się nie powściągnie, że przed wyborami komuś znowu coś się wymsknie. W tym sensie Manfred Weber przysłużył się PiS-owi. A to jest bardzo drażliwa sprawa - mówi prof. Mirosława Grabowska, socjolożka, dyrektorka CBOS w latach 2008–2023.

Publikacja: 25.08.2023 17:00

Prof. Mirosława Grabowska: W kampanii na razie mamy remis bez wskazania zwycięzcy

Foto: Piotr Molecki/East News

Plus Minus: Czy referendum, które PiS zamierza przeprowadzić razem z wyborami, to był dobry pomysł z punktu widzenia kampanii? Przez tydzień o niczym innym nie mówiono, a jeszcze czeka nas kampania referendalna.

Czy to będzie strzał w dziesiątkę, to się dopiero okaże. Na razie widzimy głównie niedociągnięcia. Pytania referendalne sformułowano w taki sposób, że gdybyśmy to my jako socjologowie zadali je w badaniach, to zostalibyśmy odsądzeni od czci i wiary (śmiech). Poza tym jeżeli referendum nie osiągnie 50-procentowej frekwencji, to zostanie uznane za porażkę PiS. A wydaje się, że łatwo jest opozycji apelować o nieuczestniczenie w referendum, czyli o to, by odmówić pobrania kart z pytaniami referendalnymi. I to jest, moim zdaniem, główne niebezpieczeństwo tego przedsięwzięcia, a nie to, że np. wszyscy opowiedzą się za podwyższeniem wieku emerytalnego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

RP.PL i The New York Times

Kup roczną subskrypcję RP.PL i ciesz się dostępem do The New York Times!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Plus Minus
„Brat”: Bez znieczulenia
Plus Minus
„Twoja stara w stringach”: Niegrzeczne karteczki
Plus Minus
„Sygnaliści”: Nieoczekiwana zmiana zdania
Plus Minus
„Ta dziewczyna”: Kwestia perspektywy
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Hanna Greń: Fascynujące eksperymenty
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama